Uzm. Ecz. Ayça Cömert Sağlıklı yaşam
Yazı Detayı
16 Mart 2021 - Salı 09:33 Bu yazı 113 kez okundu
 
Sağlıklı yaşam
Uzm. Ecz. Ayça Cömert
 
 

Hiç baş ağrınızın glutenden kaynaklanabileceğini düşündünüz mü? Bu haftaki yazımda buna değinmek istedim...
***
Glutenle ilişkilendirilen belirti ve hastalıklardan bazılarını migren, hazım sorunları (gaz, şişkinlik, ishal, kabız, kramp), kaşıntı-döküntü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, sedef, egzama, romatizmal hastalıklar, sebepsiz ağrı, üreme sorunları, zihin bulanıklığı olarak sıralayabiliriz...
***
Glutensiz beslenirken nelerden uzak durmalıyız biraz bahsetmek istiyorum. Gluten kelimesi “glu= yapıştırıcı” kelimesinden gelmektedir. İçinde bulunduğu yiyecekte esneklik ve kabarma sağlar. Bu sebeple gıda endüstrisi birçok yiyeceğe dışarıdan gluten ilave ederek kıvam kazandırır.
***
Sabahları yataktan dinç bir şekilde kalkabiliyor musunuz? Tüm paketli gıdalar gluten içermektedir. Ketçaptan tutun da soslara, dondurmaya, dondurulmuş yiyeceklere, çikolataya kadar birçok gıda ürününde hatta yem endüstrisinde gluten ilavesi yapılmaktadır. 
***
Dolayısıyla glutensiz beslenmeye başlarken paketli gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Burada paketli gıda derken kastettiğim paket içerisinde satılan ve paketi açılınca yemeye hazır olan yiyeceklerdir.
***
Buğday, arpa, çavdar... Bunlar doğal yapısında gluteni barındıran tahıllardır. Dolayısıyla bunlardan elde edilen tüm yiyecekler (un, ekmek, makarna, bulgur, irmik, şehriye gibi) gluten içerdiğinden beslenmemizden çıkarmamız gerekiyor.
***
Son yıllarda marketlerde glutensiz ürün rafları yer almaya başladı. Glutensiz ekmek, glutensiz un karışımları, glutensiz kek, kurabiye, kraker, çikolata gibi. Bu grup paketli gıdalar ve un karışımları buğday ununun işlenerek glutenden arındırılması; ilaveten nişasta eklenmesi ile elde edilen ürünler. Haliyle besin değeri düşük yiyeceklerdir. Sağlıklı beslenme söz konusuyken bu grup ürünleri de tüketmek doğru olmayacaktır.
***
Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

 

 
Etiketler: Sağlıklı, yaşam,
Yorumlar
Haber Yazılımı