Uzm. Ecz. Ayça Cömert Sağlıklı yaşam
Yazı Detayı
02 Mart 2021 - Salı 09:59 Bu yazı 141 kez okundu
 
Sağlıklı yaşam
Uzm. Ecz. Ayça Cömert
 
 

Bu haftaki konumuz sigara içmenin Covid-19 şiddeti üzerindeki etkisi ve Yeşilay Haftası
***
47 ayrı çalışmadan, yaklaşık 33 bin Covid-19 hastasının incelendiği geniş bir araştırmada sigara içmenin Covid-19 hastalığının seyrindeki etkisi ortaya koyulmuş. 
***
Ağustos 2020’de açıklanan sonuçlara göre sigara öyküsü olan hastalar gruplandırılmış. Şu anda sigara içen, geçmişte sigara içen ve hiç sigara içmeyen kişiler Covid-19’a yakalandığında hastalığın seyri ve şiddeti, solunum desteği ihtiyaçları ve hastane ölüm oranları incelenmiş. 
***
Şu anda sigara içenlerin ağır Covid-19 ile hastaneye başvurma riskinin arttığı; geçmişte sigara içenlere veya hiç sigara içmeyenlere göre hastalık sürecini kritik düzeyde yaşama olasılığının yaklaşık iki kat daha fazla olduğu tespit edilmiş. 
***
Ek olarak sigara öyküsü olanların ağır Covid-19 yaşayarak hastaneye başvurduktan sonra solunum desteğine ihtiyaç duymaları ve hastanede ölüm riskinin de daha yüksek olduğu da ortaya konulmuş.
***
Sigara içmek önlenebilir hastalıkların, sakatlıkların ve ölümlerin birincil nedenidir ve dünya çapında her yıl 8 milyondan fazla ölümden sorumludur.
***
Sigara içmek solunum yollarında değişikliklere yol açarak hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonların şiddetini ve ölüm oranını artırır. 
Covid-19’da da sigara öyküsü olan hastaların, hastalığı daha şiddetli yaşadığı ve hastanede ölüm riskinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
***
Ülkemizde sigara başta olmak üzere tüm bağımlılıklarla mücadele amacıyla kurulan Yeşilay’ın, kurulduğu 1-7 Mart tarihleri Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. 
***
Hepinize sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dilerim...

 

 
Etiketler: Sağlıklı, yaşam,
Yorumlar
Haber Yazılımı