YUNUS EMRE ORDU’DA ANILACAK
Haber
05 Mayıs 2017 - Cuma 08:52 Bu haber 1126 kez okundu
 
YUNUS EMRE ORDU’DA ANILACAK
Türk İslam düşünürü Yunus Emre, Ordu Büyükşehir Belediyesinin 3.sünü düzenleyeceği “Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu” ile anılacak. “Yunus’un Nefesi” temalı sempozyum 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek
Kültür Haberi
YUNUS EMRE  ORDU’DA ANILACAK

    Yunus Emre’nin ahirete irtihali sonrası, adına Anadolu’nun birçok yerinde makam mezarlarının olduğu ve bunlardan birinin Ünye ilçesinde bulunduğu biliniyor. Düşüncesi, yaşayışı ve şiirleriyle insanlık mirasının önemli bir değeri olan Türk İslam düşünürü Yunus’u bir kez daha anmak, onun dünyasını anlamaya çalışmak, kültür dünyamıza mütevazı bir katkı sunmak adına “Yunus’un Nefesi” temasıyla III. Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu düzenlenecek.

5 MAYIS’TA MEZARI 
BAŞINDA ANILACAK
    Yunus Emre için sempozyum kapsamında ilk olarak, 5 Mayıs’ta saat 11.30’da Ünye ilçesinde bulunan Şeyh Yunus Emre Türbesinde anma programı yapılacak. Ardından Altınordu ilçesi Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de Mustafa Demirci’nin Yunus Emre ilahilerini seslendireceği tasavvuf konser düzenlenecek. 

SEMPOZYUM 6 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ
 YAPILACAK
    6 Mayıs Cumartesi günü Altınordu ilçesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 13.00- 16.00 saatleri arasında “Yunus’un Nefesi” temalı veiki oturumlu sempozyum düzenlenecek. Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin açılış konuşmasını yapacağı sempozyumun ilkoturumunun başkanlığını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi RektörüProf. Dr. Alim Yıldız’ın yapacak. Prof. Dr. Mehmet Asım Yediyıldız, Yrd. Doç. Dr. Murat Yurtsever, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Yıldırım ve Doç. Dr. Siraceddin Haci gibi akademisyenler Yunus Emre’yi anlatacak. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç’ın yapacağı ikinci oturumda ise Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Öksüz, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dağlı, Doç. Dr. Galib Sayilov ve Arş. Gör. Alper Ay Yunus Emre’yle ilgili bildirilerini sunacak. (AFİŞ)

Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: YUNUS, EMRE, , ORDU’DA, ANILACAK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı