Yeni vergi paketi esnafı rahatlatacak

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 09:48 Bu haber 365 kez okundu
 
Yeni vergi paketi esnafı rahatlatacak
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla birlikte yürürlüğe giren yeni vergi paketinin küçük esnaf ve çiftçiler için önemli bir adım olduğunun altını çizerek, esnafa verilen desteğin ekonomiye katkı sağlayacağını söyledi
Gündem Haberi
Yeni vergi paketi esnafı rahatlatacak

Haftaya çeşitli ziyaret ve programlarla başlayan Başkan Şanlıtürk, Meclis'te kabul edilen ve 850 bin esnafa gelir vergisi muafiyeti getiren Vergi Usul Kanununun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek küçük esnaf ile çiftçilerin beklediği müjde nihayetinde geldiğine dikkat çekti.
“KÜÇÜK ESNAF GELİR VERGİSİ ÖDEMEYECEK”
Başkan Şanlıtürk, bunun yanı sıra düzenlemeye göre; konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2023'e ertelendiğini, Çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacağını yine düzenlemeyle, 850 bin civarı küçük esnaf gelir vergisi ödemeyeceğini kaydetti.
Başkan Şanlıtürk, yaptığı değerlendirmede; “2020-2021 yıllarında küresel ekonomide ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde salgın nedeniyle yüksek oranda daralma yaşanmıştı. Türkiye ekonomisi bunlardan pozitif olarak ayrışmaktadır. Başta sanayi üretimi olmak üzere bugüne kadar açıklanan ekonomik veriler Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yaklaşık yüzde 2 büyüdüğüne işaret etmektedir. Ancak salgın, bazı sektörlere darbe vurmuş, istihdam daralmış, faiz ve fiyatlarda artış yaşanmıştır" dedi.
Başkan Şanlıtürk, değerlendirmesinin devamında ise,İstihdamdaki daralmanın tarım, hizmet ve turizm sektöründe, özellikle de konaklama ve yiyecek hizmetleri alt sektöründe yaşandığına işaret ederek; "Salgın nedeniyle zor duruma düşen esnafımıza gelir desteği, kira desteği, ciro desteği verilmesi, vergi, SGK primi ve kredi borçlarının ertelenmesi gibi uygulamaların yanı sıra ek tedbirlerin alınmaya devam edileceğine inanıyoruz. Esnafa verilecek destek piyasaya olumlu yansıyacak, hem esnafa hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Ordu'ya yapılan yatırımlara da değinen Başkan Şanlıtürk, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan zorlu sürece rağmen kent ekonomisinin sanayi ve ihracat alanında olumlu bir performans gösterdiğini de sözlerine ekledi.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Yeni, vergi, paketi, esnafı, rahatlatacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı