YILBAŞINDAN SONRA 1 YUMURTA 2 TL'Yİ GEÇER

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 14:36 Bu haber 1090 kez okundu
 
YILBAŞINDAN SONRA 1 YUMURTA 2 TL'Yİ GEÇER
Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar; ''Dolar kurunun artmasıyla birlikte tavuk yemlerinin fiyatı 250 lira civarına geldi. Her gün her şeye zam geliyor, yılbaşından sonra bir yumurtanın fiyatı 2 lirayı geçer'' dedi.
Ekonomi Haberi
YILBAŞINDAN SONRA  1 YUMURTA 2 TL'Yİ GEÇER

Son dönemlerde birçok ana gıda ürününde fiyat artışları yaşanıyor. Meyve-sebzeden, et ve süt ürünlerine kadar her üründe yükselen fiyatlar tüketicinin birinci gündem maddesi konumunda. Son günlerde fiyat artışı dikkat çeken bir diğer ürün ise yumurta. Yumurtanın fiyatı geçen yıla göre neredeyse 3 katına çıktı. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, maliyetlerin artmasıyla yumurta fiyatlarının da arttığını belirtti. “Yumurta fiyatlarının artmasının sebebi kesinlikle üreticiler değil” diyen Başkan Uzunlar; “Daha doğrusu bu fiyat artışları bizlerin elinde olan bir şey değil. Yumurta fiyatlarının artmasının sebeplerinden biri yemlerin hammaddesinin yurt dışından gelmesi. Döviz kurundaki artışlarla birlikte yem hammaddelerinin fiyatı da artıyor. Hepsi dolara endeksli. Yumurta üretimi iki şekilde yapılıyor. Biri kafesli sistem diğeri ise benim de tercih ettiğim serbest sistem yani gezen tavuk sistemi. Şu an gezen tavuk yumurtasının kolisi 35 lira civarında. Bu fiyatın oluşmasında üreticilerin bir suçu yok. Burada asıl sorumluluk siyasilere düşüyor. Bu fiyat artışlarının kesinlikle önünün alınması lazım. Tavuk ve yumurta üreticileri desteklenmelidir. Bu artışlar aynı zamanda hükümetin tarım politikalarındaki tercihlerine de bağlı” dedi.  
 
“Vatandaşı da düşünmek lazım”
Yumurta fiyatlarının çok korkunç seviyelere doğru gittiğini belirten Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Yumurta temel besin kaynaklarından biri ve hatta en önemlisi. Her insan günde en az bir yumurta tüketmeli, bunu uzmanlar da sürekli söylüyor zaten. Şu an bir yumurta yaklaşık 1,75 TL civarında. Bu gerçekten çok üzücü bir durum” dedi.
 
“Tavuklar değil ama yem ve yumurta fiyatları uçuyor''
Geçen sene 55 lira olan yem 250 lirayı geçti diyen Başkan Uzunlar; “Bundan tam bir sene önce 55 liraya aldığımız yemin çuvalı şu an 200 lira. Sadece son bir yıldaki artış bu, gerisini siz hesap edin. Şimdi yem fiyatlarının en az yüzde 20 daha artacağı söyleniyor. Bu durumda 200 liraya aldığımız yemi 220-230 liraya alacağız. Böyle olunca da zarar etmemek için yumurta üreticileri yumurtayı pahalıya satacaktır. Bunu bizden alıp raflara koyanlar da kâr etmek için bir adet yumurtayı 2 TL’ye satacaktır. Yem politikasında bir düzenleme yapılmazsa bu 2 TL’lik fiyatı maalesef yakında görürüz. Yılbaşından sonra ise bir yumurtanın fiyatı 2 lirayı geçer” dedi.
 
“Herkes mağdur”
Başkan Uzunlar; “Sürekli gelen zamlar ve dövizdeki artışlar sonucu yumurta fiyatlarının artması hem biz üreticileri hem de tüketicileri mağdur ediyor” dedi. 
 
“Yemi kendimizüretmeliyiz”
Ülkemizde bir sürü tarım arazileri var diyen Başkan Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; “Yem hammaddelerini kendimiz de üretebiliriz, neden dışarıdan yem alıyoruz? Kullandığımız yemleri ve hammaddelerini kendimiz üretirsek o zaman yumurta fiyatları da bir tık düşecektir” dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: YILBAŞINDAN, SONRA, , 1, YUMURTA, 2, TL'Yİ, GEÇER,
Yorumlar
Haber Yazılımı