Ve sonunda SMA TARAMASI ZORUNLU OLDU

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
04 Aralık 2021 - Cumartesi 09:02 Bu haber 1749 kez okundu
 
Ve sonunda SMA TARAMASI ZORUNLU OLDU
Yaklaşık bir yıldır sürekli gündeme getirdiğimiz SMA konusunda sevindirici haber geldi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesinde tüm çiftlere SMA taramasının zorunlu hale geldiğini duyurdu
Sağlık Haberi
Ve sonunda SMA TARAMASI ZORUNLU OLDU

SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca, şunları söyledi; "Bugün nihai anlamda bir tedavisi olmayan ve kalıtım yoluyla ortaya çıkan SMA, önlem alınması mümkün bir hastalıktır. Bu amaçla, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz. Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir. Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için, hastalıklar açısından yapılan genetik taramalara SMA hastalığı dâhil edilmiş durumdadır. Böylece, tedavinin etkili olduğu erken dönemde yakalama şansı ortaya çıkacaktır. Çalışma, ay sonuna dek uygulamaya konuyor" dedi.
 
“Bu gurur hepimizin”
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “Ordu Afiş Gazetesi ve Tabip Odası olarak bu konu için çok gayret gösterdik ve emeklerimiz sonunda meyvesini verdi. Bu noktada Sayın Mehmet Hilmi Güler’in de gayretlerini unutmamak lazım. Bu iş için bu kadar çok haberler yapıp, sürekli gündeme getirmeseydik belki de bu kararın alınması 5 yıl sonraya kalacaktı. Böyle hayırlı ve güzel bir işe vesile olduğumuz için emeği geçen herkesi tekrar tebrik etmek istiyorum” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: Ve, sonunda, SMA, TARAMASI, ZORUNLU, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı