Turizm Sempozyumu

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 08:56 Bu haber 823 kez okundu
 
Turizm Sempozyumu
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “4. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”na katıldı
Turizm Haberi
Turizm  Sempozyumu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Açılış programında Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın yanı sıra, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, kamu kurumları temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler yer aldı.
Türk dünyasında turizmin gelişme perspektiflerinin, sorunlarının ve çözümlerinin tartışılması amacıyla Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından gerçekleştirilen sempozyum ile turizm alanında somut projelerin geliştirilmesi, Türk dünyasının bütünleşmesinde turizmden nasıl faydalanılabileceğinin değerlendirilmesi ve Türk dünyasının farklı coğrafyalarından gelen akademisyenlerin, araştırmacıların, uzmanların, sivil toplum örgütleri, kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya gelerek ortak faydalar üretmelerinin sağlanması amaçlandı.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın sempozyumun açılış konuşmasında “Özbekistan’da artık bütün faaliyetlere ortak olmak istiyor. Beraber çalıştığımız üniversiteleri çoğaltabiliriz. Bunu genişletmenin de bizim için faydası var. Gençleri yetiştirip, Türk Dünyası’na hizmet etmek için göndermekte bizim için bir şereftir. Onlar sizlere hizmet ettikçe bizde gurur duyacağız. Kastamonu denizle, doğanın ve Ilgaz Dağı ile kışın bir arada buluştuğu, dünyanın nadir şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Osmanlı ve Selçuklu Devletlerinin önemli şehir merkezlerinden biridir. Sizlerle birlikte umarım Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’muzda daha güzel güller açacaktır. Kardeşlik ve dostluk köprülerimiz hiçbir zaman yıkılmayacak şekilde tesis edilecektir. Geleceğimizi beraber tesis edeceğiz, beraber karar vereceğiz. Bu tür faaliyetlerin getireceği çok önemli şeyler vardır. Biz bunlara inanarak yola çıktık ve inanarak yola devam ediyoruz. Kudretli bir Türkiye, kudretli bir Türk Dünyası, kudretli ve kuvvetli bir İslam Dünyası aynı zamanda huzurlu bir dünya demektir. Ortak Türk dili müfredatı, ortak Türk tarihi müfredatı muhakkak süratle bütün Türk Dünyası’nda hayata geçirilmelidir. Bunu yapmazsak bazı şeylerimiz rafta kalır. Bütün Türk Dünyası ülkeleri birbirlerinin dilini bilsin ve mahalli şivelerimizi de hiçbir zaman unutmayalım. Bu manada ortak müfredata geçelim. Türk tarihi bir bütündür ve bütün olarak ele alınmalıdır.” dedi.
Sempozyumdaki konuşmasına Türk Cumhuriyetleri arasındaki ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkilerin istenilen seviyeye taşınabilmesi için turizmin bir araç olarak kullanılmasının günümüz yönetim anlayışının bir gereği olduğunu ifade ederek başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Bu gereklilik Türk Dünyasında siyasal mekanizmaların turizmi bir ekonomik ve kültürel uyumlaşma zemininde değerlendirmesini zorunlu kılmaktadır. Turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ortak kimlik algısının meydana getirilmesi hem turist değişimini hem de çok yönlü ilişkileri etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin turizm alanında beklenen değişim ve dönüşümü gerçekleştirebilmesi için Türkiye önemli bir hedef kitle görünümündedir. Zira Türkiye ile bu Cumhuriyetler arasında tarihin derinliklerinden gelen sarsılmaz bağlar, kültürel yakınlıklar ve benzer tüketim alışkanlıkları dikkat çekmektedir. Bu coğrafyada belirginleşen ortak değerlerin ortak markalara dönüştürülmesi durumunda turizm alanında göreli bir kazanç elde edileceğini ifade etmek mümkündür. Bu bağlamda Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye arasında turizm işbirliğinin geliştirilebilmesi için Türk Keneşi bünyesinde yürütülen çalışmalar sektöre katkı sağlamaktadır. Zira bu çalışmalar ortak algının oluşması ve çalışmanın hedef kitlesi olan Türkiye merkezli turistlerin yönlendirilebilmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu çerçevede, Türk Konseyi-Modern İpek Yolu ortak güzergâhının pilot bir proje olarak başlatılması ve söz konusu güzergâhın ortak tur paketi aracılığıyla Türk Konseyi üye Ülkeleri ve Üçüncü Ülkeler turizm pazarlarında tanıtılması kararlaştırılmıştır. 15 Mart 2018’den itibaren de Modern İpekyolu Ortak Tur Paketi kapsamında ilk program başlatılması ve akademik düzeydeki bu ve benzeri toplantılar sektöre ivme kazandıracaktır.” dedi. 21 Temmuz 2018 tarihine kadar farklı ülkelerden gelen akademisyenlerin iştirak oturumlarla devam edecek olan 4. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’nun açılış merasimi hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Turizm, , Sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı