TORUN’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Haber
09 Ekim 2021 - Cumartesi 12:33 Bu haber 339 kez okundu
 
TORUN’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'li belediyelerin hem üretime hem de üreticilere katkı sağladığını söyledi
Gündem Haberi
TORUN’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

CHP'li belediyelerin çiftçileri kooperatifleşmeye teşvik ettiğini belirten Torun, "Bugün gerek makine, gerek gübre, ilaç, tohum olarak bakıldığında CHP'li belediyelerimiz 5 milyar TL'lik, çiftçimize, üreticimize destek vermiş. Bu belediyenin kıt kanaat imkanlarıyla olmuş. Düşünün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçesi istese yapamaz mı? Onların yapamadığı bizim belediyelerimiz yapıyor ve üreticimizin her anlamda yanında bir ürün planlaması ile birlikte bu süreci yönetiyor" dedi. Torun, 1000 yeni Tarım Kredi Kooperatifi marketi açılması planı için ise "Biz vatandaşın derdine derman, sürdürülebilir; sadece günlük, anlık değil yarın da istifade edebileceği kurumsal yapıyı mutlaka kuracağız" karşılığını verdi. Market fiyatlarının kontrolü için denetimlerin artacağını söylenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait marketten alışveriş yaptı. Bin 2 TL'lik alışveriş yaptığı ileri sürülen Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait marketlerdeki fiyatların "uygun olduğunu" söyledi. Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait marketler ile zincir marketler arasında yapılan ürün karşılaştırmalarında, bazıürünlerin kooperatif marketinde daha pahalı olduğu belirtildi. Erdoğan’ın fiyatlarının uygun olduğunu söylediği kooperatif marketlerinin şirket ismi Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri. Şirketin bilançolarına göre 2019 yılında zararı 46 milyon 5 bin 231 liraydı. Bu zarar bir yılda 12 milyon 248 bin 330 lira artarak, 2020 yılında 58 milyon 253 bin 561 liraya çıktı. 
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun; Türkiye’de üreticinin durumunu, üretim, fiyat istikrarı ve kooperatif tartışmalarını değerlendirdi. 
İstanbul'da 30 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasından yapılan CHP'li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde, tüm CHP'li belediyeler, kooperatiflerle bir araya gelerek, üretici ve üretimin sorunlarını konuştu.
"TARIM VE ORMAN 
BAKANLIĞI'NIN HİÇBİR VİZYONU, PLANLAMASI YOK" 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde, CHP iktidarında uygulanacak tarım politikasını açıkladığını anımsatan Torun, şunları söyledi: "Genel Başkanımız, CHP iktidarında tarım politikalarımızı açıklamış oldu. Görülüyor ki bugün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hiçbir vizyonu, planlaması yok. Maalesef üreticimiz ürününü üretirken kaça satacağını bilmiyor. Ne kadar, nasıl üreteceğini; ne kadar destekleneceğini bilmiyor. Tamamen kaderine terk edilmiş durumda. Her sene ya domatesi ya soğanı ya sarımsağı sokağa döküyoruz. Üretimiz ektiğine, diktiğine pişman."
Torun, CHP'li belediyelerin sözleşmeli üretim yaptırdığını, kooperatifleşmeyi teşvik ettiğini, çiftçilere gübre, makine olmak üzere her desteği sağladığını vurgularken, şöyle konuştu: "Bugün gerek makine olarak gerek gübre, ilaç, tohum olarak bakıldığında CHP'li belediyelerimiz 5 milyar TL'lik, eski parayla 5 katrilyon liralık, çiftçimize, üreticimize destek vermiş. Bu belediyenin kıt kanaat imkanlarıyla olmuş. Düşünün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçesi istese yapamaz mı? Onların yapamadığı bizim belediyelerimiz yapıyor ve üreticimizi…
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: TORUN’DAN, ÇARPICI, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı