TARİH, BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA
Haber
03 Ocak 2020 - Cuma 11:55 Bu haber 3247 kez okundu
 
TARİH, BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA
Tarihi mekan ve yapıların korunarak gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli çalışmalar yürüten Ordu Büyükşehir Belediyesi, çivisiz (çantı, kurtboğazıtekniğinde) yapılan ahşap camileri restorasyon programına aldı
Kültür Haberi
TARİH, BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA

Ordu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ali Bayhan ile yapılan ortak çalışmayla tespiti yapılarak “Geçmişten Günümüze Ordu’nun Geleneksel Ahşap Camileri” adıyla kitap basımı yapılan 49 adet çivisiz ahşap cami restore edilecek. 
Çalışma kapsamında, Çaybaşı ilçesi Çayır Camii ve Şadırvanı ile Yenicuma Camii, Gürgentepe ilçesi Eskiköy Camii, Ünye ilçesi Çatak Camii ve Çatalpınar ilçesi Mevlana Camii’nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.
Çaybaşı ilçesi Gürcek Camii ve Çaybaşı ilçesi Tekke Camii’nin de restorasyon projelerinin hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gürgentepe Eskiköy Camii’nin restorasyonuna ise yakın zamanda başlamayı planlıyor. 
Orta Asya ve Anadolu Türk mimarisinde geleneksel olarak görülen ve metal çivi kullanılmadan (çantı, kurtboğazı tekniğinde) yapılan bu camiler, envanter olarak günümüze ulaşan önemli tarih ve sanat eseri niteliği taşıyor.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: TARİH,, BÜYÜKŞEHİR, KORUMASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı