SOMON HASADI BAŞLADI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
05 Haziran 2021 - Cumartesi 10:31 Bu haber 3842 kez okundu
 
SOMON HASADI BAŞLADI
Ordu Tarım ve Orman ​İl Müdürümüz Kemal Yılmaz Perşembe ilçemizde kafes balıkçılığı yapan işletmeleri ziyaret ederek Türk somonu hasadına katıldı
Gündem Haberi
SOMON HASADI BAŞLADI

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; "ilimiz, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı açısından oldukça uygun bir coğrafi konuma sahiptir. İlimizde balıkçılık yalnızca denizlerden (avcılık, yetiştiricilik) veya karada kurulan balık çiftliklerinden ibaret olmayıp, balıkçılık sektörü üretim, işleme, değerlendirme, paketleme, ihracat boyutu ile tarımsal bir sanayi kolu haline gelmiştir. İlimiz Perşembe ve Altınordu İlçelerinde deniz sahasında ağ kafeslerde alabalık (Türk Somonu) ve levrek balığı yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır. Şuan ilimiz deniz sahasında toplam 7 adet tesis faaliyet göstermektedir. Bu tesislerin toplam proje kapasitesi 4.850 ton olup, 2020 yılında yaklaşık 2.500 ton alabalık (Türk Somonu) ve 622 ton da levrek balığı üretimi gerçekleştirilmiş ve 80 milyon TL gelir elde edilerek İlimiz ekonomisine katkı sağlanmıştır. Yine 2021 yılı ilk çeyreğinde 948 ton alabalık (Türk Somonu), 250 ton levrek balığı üretimi gerçekleştirilmiştir. Haziran ayının 15'ine kadar su sıcaklığına bağlı olarak Somon balığının kafeslerden çıkarılması ile birlikte üretimin 4.000 ton'a ulaşması ve ilk 6 aylık dönemde kafes balıkçılığından 110 milyon TL gelir elde edilmesi beklenmektedir. İşletmelerimiz ürünlerini genellikle büyük şehirlere toptan veya perakende olarak satışa sunmaktadır" dedi.
Ayrıca son 1-2 yıldır deniz sahasında Türk Somonu üretiminin artması ile birlikte kafeslerden yurt dışına balık ihracatına başlandığına değinen İl Müdürümüz, su ürünlerinin özelikle protein ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir sektör olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: SOMON, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı