SERBEST PİYASADA GİZLİ FİYAT OLUŞUMU VAR!
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 13:01 Bu haber 787 kez okundu
 
SERBEST PİYASADA GİZLİ FİYAT OLUŞUMU VAR!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan; ''Şu an serbest piyasada gizli fiyat oluşumu var. Kimi manav 21,5 TL'den fındık alıyor kimi ise 23 TL'den fındık alıyor'' dedi
Ekonomi Haberi
SERBEST PİYASADA  GİZLİ FİYAT OLUŞUMU VAR!

Fındık üreticilerinin çoğu ürününü pazara indirdi, birçok üreticisi ise ürününü elinde tutarak fiyatların 25 TL bandına ve üzerine çıkmasını ısrarla beklemeye devam ediyor. Altınordu ilçesinde ise serbest piyasada fındık fiyatları 21,5-22 TL bandında işlem görüyor. Elinde fındık olan üreticilerin umutla fiyatların yükselmesini beklediğini ifade eden TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan; ''Şu an fındık fiyatı konusunda serbest piyasada gizli fiyat oluşumu var'' dedi. Serbest piyasada 23 TL'den de fındık alan manavların olduğunu belirten Soydan, sözlerine şöyle devam etti; ''Bu son günlerde serbest piyasada farklı fiyatların oluştuğunu görüyoruz. Bu durum bize ve üreticilerimize asla yakışmıyor. Fındık bizim bölgemizin olmazsa olmazıdır. Böyle değerli bir ürüne ve üreticilerimize hak ettiği değer mutlaka verilmelidir. Fındık ürünü her gün belirli fiyatlarda piyasaya iniyor ve umutla bekleyen üreticilerimiz var'' dedi. 
''Zirai don rekolteyi olumsuz etkileyecektir''
Kış aylarında Ordu'da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle fındık tomurcuklarının erken açtığını söyleyen Soydan, kar yağışıyla birlikte sıcaklıkların eksi 10-15 dereceye kadar düşmesi sonucunda fındıkta zirai don yaşandığının altını çizdi. Ordu'da 200-600 rakım aralığında olan fındık bahçelerinde zirai don yüzünden yüzde 30 ile 90 arasında zarar oluştuğunu belirten Soydan, şu ifadelere yer verdi; “Ziraat odaları olarak fındık bahçelerine giderek ön çalışma yaptık. Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda ise özellikle 200 ile 600 rakım arasında olan yerlerde yüzde 30 ile yüzde 90’ı bulan hasarların meydana geldiğini tespit ettik. Bu durum maalesef Ordu'da 200 bin tonluk fındık rekoltesini mutlaka etkileyecektir'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: SERBEST, PİYASADA, , GİZLİ, FİYAT, OLUŞUMU, VAR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı