SAHTE GÖZLÜK KULLANMAYIN
Haber
28 Mayıs 2021 - Cuma 13:00 Bu haber 565 kez okundu
 
SAHTE GÖZLÜK KULLANMAYIN
Havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş gözlükleri vitrinlerdeki yerini aldı. Uzmanlar ise fiyatı 20-30 liraya kadar düşen sahte güneş gözlükleri konusunda vatandaşları uyarıyor
Sağlık Haberi
SAHTE GÖZLÜK  KULLANMAYIN

Ordu'da optik mağazası işleten Optisyen Osman Pak; ''Güneş gözlüğü tarzımızı yansıtan bir aksesuar olmanın yanı sıra, aynı zamanda güneşin zararlı ışınların- dan gözlerimizi koruyan fonksiyonel bir üründür. Bu sebeple güneş gözlüğü seçerken orijinalliğe önem vermeli ve sahtelerinden kaçınmak için güvenli markaları tercih etmeliyiz'' dedi. Halk arasında çakma olarak tabir edilen sahte güneş gözlükleri gözlerinize büyük hasarlar verebilir diyen Pak, sözlerine şöyle devam etti; ''Son yıllarda rengarenk camları ve şık tasarımıyla dikkat çeken sahte ürünler hiç sağlıklı değil. Bazı ürünlerin sahte olup olmadığını ise vatandşaların anlaması çok zor. Bunu ancak bu işi profesyonel olarak yapanlar anlayabilir. Bu yüzden orijinal güneş gözlüğü almak isteyen vatandaşlar mutlaka güvendikleri ve bildikleri markaları tercih etmelidir. Günlük hayatımızın her anında güneş gözlüğü vazgeçilmez bir aksesuar. Bunun yanı sıra doğru kullanımı da göz sağlığımız için oldukça önemlidir. Dolayısıyla ileriki yıllarda sıkıntı çekmemek adına, güneş gözlüğünün orijinalliğine çok önem vermeli, satın alırken uzman marka ve satış noktalarını tercih etmeliyiz. Sokaklarda işporta olarak satılan 30 liralık gözlükler birçok göz rahatsızlığına neden olabiliyor. Bunu göz doktorları da her fırsatta vatandaşa anlatıyor ve uyarıyor zaten'' dedi.
 
''Her bütçeye uygun orijinal güneş gözlüğü var''
Daha çok seyyar satıcılarda ya da güvenilirliği olmayan internet satış sitelerinde karşımıza çıkan taklit ya da sahte güneş gözlükleri, alıcının ilgisini daha çok fiyatı ile çekiyor diyen Pak, sözlerine şöyle devam etti; ''Ancak unutulmamalıdır ki, fiyatının uygun olması güneş gözlüğünün sahte olduğunu göstermez. Uzman satış noktaları incelendiğinde pek çok uygun fiyatlı güneş gözlüğü bulunduğunu göreceksiniz. Güneş gözlüğü alırken bilinen satış noktalarını tercih etmek güneş gözlüğünün kalite kontrolü açısından oldukça önemlidir'' dedi.
 
''Orijinal olması neden önemli''
Güneş gözlüğünün orijinal olması, ileriki yıllarda yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmektedir diyen Pak; ''Çünkü orijinal güneş gözlükleri, zararlı ultraviyole ışınları dışarı yansıtmaktadır. Sahte güneş gözlükleri ise bu tür korumalar için hiçbir özelliği bünyesinde barındırmamakta ve gözlerinizi gerektiği gibi koruyamamaktadır'' dedi.
 
''UV koruyuculuğu ne kadar olmalı''
Orijinal güneş gözlükleri sizi ultraviyole (UV) ışınlarına karşı korumaktadır diyen Pak; ''Bu sebeple güneş gözlüğünüzü satın alırken bu özelliğe dikkat etmeniz gerekir. Uzman ve güvenilir satış noktalarından yapacağınız alışverişlerde size ürünün ultraviyole ışınlarına karşı korumalı olduğuna dair bir sertifika verilmektedir. Günlük kullanım için tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün en az 400 UV şiddetinde koruyucu olması tavsiye edilmektedir'' dedi. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: SAHTE, GÖZLÜK, , KULLANMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı