SICAK ÇARPMASINA DİKKAT!
Haber
06 Temmuz 2021 - Salı 09:05 Bu haber 2171 kez okundu
 
SICAK ÇARPMASINA DİKKAT!
Aile Hekimi Dr. Sefer Dilaver, sıcak ve bunaltıcı havanın etkili olduğu bu günlerde özellikle kalp-damar, solunum yolu ve tansiyon hastalarının çok dikkatli olması gerektiğini söyledi
Sağlık Haberi
SICAK ÇARPMASINA DİKKAT!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcak ve bunaltıcı hava etkisini sürdürmeye devam ediyor. Sıcak çarpması konusunda uyarılarda bulunan Aile Hekimi Dr. Sefer Dilaver; özellikle güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda bazı olumsuzluklar oluşabiliyor diyerek sözlerine şöyle devam etti; ''Aşırı sıcak havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla gelişen güneş çarpması, daha çok çocuklarda görülse de hemen hemen tüm yaş grupları için tehlikelidir. Rüzgarsız günlerde güneş çarpması riskinin arttığı da unutulmamalıdır. Uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmak ve vücudun normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybetmesi güneş çarpmasını da beraberinde getirmektedir. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere ulaşabilir. Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ortaya çıkan güneş çarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilir'' dedi. Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır diyen Dr. Dilaver; ''Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir. Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar'' dedi.
''Güneş çarpması 
belirtileri varsa en yakın sağlık 
kuruluşuna gidilmeli''
Güneş çarpmasının en yaygın belirtileri; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, sersemlik, yürümede bozukluk ve benzeri durumlar, ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır diyen Dilaver; ''Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa “sıcak koması” görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehlikeli olabilen güneş çarpmalarında, ciddi oranda yaşam kaybı riski olduğu da unutulmamalıdır. Öte yandan, güneş çarpması sonrası iyileşen kişilerin dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve kişi bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir. Sıcak çarpmasında görülen en belirgin belirtiler ise şöyledir; Yüksek ateş, Kuru, sıcak ve ağrılı cilt, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve baş dönmesi, kas krampları, çarpıntı, uykuya eğilim, şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebilir'' dedi. Dilaver; ''Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar, aşırı kilolu olan kişiler, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır'' dedi. Dilaver; ''Güneş çarpmasında tablo kötüye gidiyorsa tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri kullanılır. Kan testi sonucuna göre de hastaya sıvı terapisi uygulanabilir. Güneş çarpması sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği gibi durumlara karşı hasta birkaç hafta takip edilir. Sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık değişimleri gözlem altında tutulur'' dedi.
''Su tüketimi 3 litrenin altında olmamalı''
Aşırı sıcak ve nemli havalarda sağlık sorunu yaşamamak için bazı önlemler almalıyız diyen Dilaver;  ''Bunları saymak gerekirse; Özellikle güneş ışığının daha dik açılarla geldiği 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneş altında kalınmamalıdır. Kıyafetlerin pamuklu türü olmasına dikkat edilmelidir. Naylon kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Terleme ile sıvı kaybının telafisi için su, çay, soda ve ayran gibi şekersiz ve asitsiz içeceklerin tercih edilmesi gerekir. Günlük su alım miktarının 3 litrenin altında olmaması gerekir. Az yağlı, sebze ağırlıklı ve sulu yiyeceklerin ağırlıklı olduğu beslenme şeklinin tercih edilmesi gerekir'' dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: SICAK, ÇARPMASINA, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı