Rektör Akdoğan, TRT Radyo’nun konuğu oldu
Haber
26 Mart 2020 - Perşembe 12:14 Bu haber 2714 kez okundu
 
Rektör Akdoğan, TRT Radyo’nun konuğu oldu
Ordu üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan TRT Trabzon Radyosu Akademik Pencere programının canlı yayın konuğu oldu. Rektör Akdoğan, gerçekleştirilen söyleşide Ordu Üniversitesinin gelişimi, bilimsel araştırma ve projeler ile sosyal ve kültürel etkinlikler gibi birçok konudaki soruları yanıtladı
Eğitim Haberi
Rektör Akdoğan, TRT Radyo’nun konuğu oldu

Ordu Üniversitesinin 14 yıl gibi kısa bir sürede akademik ve idari birimleri, her geçen dönem artan öğrenci sayısı ve fiziki büyümesi ile gelişimini sürdürdüğünü belirten Rektör Akdoğan, “Eğitim yolculuğuna 2006 yılında başlayan Ordu Üniversitesi 3 Enstitü, 12 Fakülte, 2 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulunda 737 akademik ve 760 idari personeli; lisansüstü, lisans ve ön lisansta 20 bine yaklaşan ile büyük bir ailedir.  Üniversitemizin; bölgesinde, ülkesinde ve dünyada marka bir üniversite olabilmesi için girişimci, yenilikçi ve araştırmacı ruhumuzla yeni ve özgün fikirler ortaya koyarak şehir ve üniversitenin ortak yararına projeler ve iş birlikleri oluşturma gayreti içerisindeyiz.” dedi.
2019 yılında gerçekleştirilen araştırma, proje ve yayın sayıları hakkında bilgi veren Rektör Akdoğan, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminde 50 projenin 500 bin TL bütçe ile desteklendiğini; TÜBİTAK, DOKAP, Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi dış kaynaklı proje sayılarının da 2019’da 20 olarak verilere yansıdığını ifade etti. Rektör Akdoğan, Üniversitemiz akademik personeli tarafından 2019 yılında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan makale, kitap, tez ve çevirinin yer aldığı toplamda 3 bin 67 yayına imza atıldığının ve bu çalışmalara bin 916 atıf yapıldığının altını çizdi.
Rektör Akdoğan, Ordu Üniversitesinde bölgenin simgesi haline gelmiş olan fındığın üretiminden ihracatına bütün aşamalarıyla araştırılmasını ve fındıkla ilgili birçok çalışma yürütüldüğünü söyleyerek “Dünya fındığının yüzde 70’i Türkiye’de, yüzde 30 gibi önemli bir oranı da Ordu’da üretilmektedir. Bizler de fındığın ekonomik getirisinin artması için çalışmalarımızı sürdürmekte ve üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde önemli çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca arıcılık ve bal üretimi konusunda Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesi konumunda olan ilimizde arıcılık yapan insanlarımızın daha verimli ve kaliteli bal üretebilmeleri, bilimsel bir çerçevede ve profesyonel bir şekilde üretim yapmaları için Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile iş birliği protokolü imzaladık. Bu iş birliği ile Ordu’nun bal üretiminde ulusal ve uluslararası arenada marka olmasına vesile olmayı hedeflemekteyiz. Bununla birlikte Üniversitemizde kivi, karayemiş gibi bölgenin diğer önemli tarım ürünleri üzerinde de önemli çalışmalar yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.
Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2019 yılı raporuna göre Ordu Üniversitesinin 123 devlet üniversitesi arasında 38’inci sıraya yerleştiğini ve bu bulguların, öğrencilerin bilimsel ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında Ordu Üniversitesinin başarısını ortaya koyduğunu ifade eden Rektör Akdoğan, “Öğrencilerimizin sadece akademik gelişimlerini değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için de gerekli çalışmalar yürütmekteyiz. Bu bağlamda Üniversitemizde 2019 yılında 100’ün üzerinde sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif etkinliğe imza atılmıştır. Bu tür etkinliklerle sosyal ve dinamik bir eğitim ve öğretim anlayışını hem öğrencilerimiz hem de personelimiz ile paylaşarak sadece derslik ile sınırlı bakış açısını genişletiyoruz. Bu bakış açısı ile de evrensel düşünen bireyler yetiştirme hedefiyle söz konusu etkinliklerimizi aksatmadan sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Rektör, Akdoğan,, TRT, Radyo’nun, konuğu, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı