PANDEMİDEN KURTULUŞ YAKIN
Haber
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 10:32 Bu haber 604 kez okundu
 
PANDEMİDEN KURTULUŞ YAKIN
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; ''Nefes almak için tüm dünyada tam kapanmalar gerekli oldu ve yapıldı. Aşılama da aynı güçle yapıldığı takdirde pandemiden kurtuluş yakındır'' dedi
Sağlık Haberi
PANDEMİDEN KURTULUŞ YAKIN

Ülkemizde de tam kapanmanın ortaya çıkardığı iyimserlik hali, aşılama ile mükemmel hale gelecektir diyen Başkan Coşkun; ''Aşı olduğu takdirde tüm ülke 3 ayda aşılanır'' dedi. Sözlerini sürdüren Coşkun, şu ifadelere yer verdi; ''Ordu’dan örnek vermek gerekirse Ordu’da aşılanması gereken hedef nüfus 550 bin, toplam nüfus 770 bin, şu ana kadar yüzde 18’i aşıladık. Bunu İngiltere yüzde 28 yaptı, günlük ölümlü vakayı 17’ye kadar düşürdü. İsrail yüzde 56 yaptı ve bu oranı sıfırladı. Ülke örnekleri konuyu daha da iyi anlatmaktadır. İsrail, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 122’sini aşılamayı başardı. Tamamlanan ikinci dozda ise yüzde 56’sını aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı sıfır vaka oldu. Amerika Birleşik Devletleri, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 79’unu aşılamayı başardı. Tamamlanan ikinci dozda ise yüzde 36’sını aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı 53 vaka oldu. Birleşik Krallık-İngiltere, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 79’unu aşılamayı başardı. Tamamlanan ikinci dozda ise yüzde 28’ini aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı 17 vaka oldu. İspanya, Fransa ve İtalya toplumlarını toplam aşı dozunda yüzde 40’ını aşılamayı başardılar. Tamamlanan ikinci dozda ise yüzde 13’ünü aşılamayı başardılar. Günlük ölüm sayıları: İspanya’da 73, Fransa’da 131, İtalya’da 182’dir. Türkiye, toplumunu toplam aşı dozunda % 30’unu aşılamayı başardı. Tamamlanan İkinci dozda ise yüzde 14’ünü aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı maalesef 242 vaka oldu. Almanya, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 42’sini aşılamayı başardı. Tamamlanan İkinci dozda ise yüzde 11’ini aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı 122 vaka oldu. Brezilya ve Çin toplumlarını toplam aşı dozunda yüzde 22’sini aşılamayı başardılar. Tamamlanan İkinci dozda ise yüzde 9’unu aşılamayı başardılar. Günlük ölüm sayıları: Brezilya’da 2 bin 340 iken, Çin’den ölüm bildirilmemiştir. Rusya, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 15’ini aşılamayı başardı. Tamamlanan ikinci dozda ise yüzde 6’sını aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı 393 vaka oldu. Hindistan, toplumunu toplam aşı dozunda yüzde 12’sini aşılamayı başardı. Tamamlanan İkinci dozda ise yüzde 3’ünü aşılamayı başardı. Günlük ölüm sayısı 2691 vaka oldu. Hindistan'daki artışa özellikle dikkat çekmek istiyorum. Hindistan'daki bu artışa tüm dünya devletleri müdahale etmelidir aksi takdirde 6 ay sonra dünya yeni bir pandemi başlangıcıyla karşılaşabilir. O nedenle Hindistan'a dikkat diyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın çok yerinde çıkışı sonucu, dünyadaki sağlık ve ekonomide diğer ülkelere göre daha iyi durumda olan ülkeler, güçlerini birleştirmeye ve pandemi mücadelesinde tüm güçlerini birleştirerek, insanlığın ortak düşmanı olan bu salgını alt etmenin yollarını aramaya başladılar. Eminim kararlı ve samimi oldukları takdirde sonuç alınacaktır'' dedi.
 
''Yaz aylarında daha da normal bir hayat sürebiliriz''
Tekrar ülkemize dönersek eğer örneklere baktığımızda yolun çoğunu geçtiğimiz görülmektedir diyen Başkan Coşkun; ''Aşı bollaşıp, tüm ülke 2 ayda aşılandığı takdirde yazın daha da normalleşeceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü anlatılan örneklerden de anlaşılacağı üzere pandeminin en iyi değerlendirme ölçütü, o ülkede görülen günlük ölüm sayılarıdır ve bu durum aşı uygulaması çoğaldıkça iyi yönde bir gidiş göstermektedir. Kim ne derse desin ülkemiz, tüm dünyanın da gıpta ile baktığı sağlık ordusu ve kahraman hekimleri sayesinde, ülkenin imkanları ölçüsünde, sıralamadan da anlaşılacağı üzere pandemi ve sindemi tehlikesini son derece başarıyla kontrol altına almış, elde olmayan, tüm dünyanın da maruz kaldığı eksikliklerde dahi vatandaşını panikletmeden, çözüm üretmiştir'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: PANDEMİDEN, KURTULUŞ, YAKIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı