PANDEMİDE EVCİL HAYVANLARA İLGİ ARTTI
Haber
21 Nisan 2021 - Çarşamba 09:52 Bu haber 305 kez okundu
 
PANDEMİDE EVCİL HAYVANLARA İLGİ ARTTI
Pandemi döneminde alınan çeşitli tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte evlerinde daha çok vakit geçirmeye başlayan vatandaşlar evcil hayvanlara daha fazla ilgi duymaya başladı
Gündem Haberi
PANDEMİDE  EVCİL HAYVANLARA İLGİ ARTTI

Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle evlerine kapanan insanlar daha önceki dönemlere kıyasla bu süreçte daha çok evcil hayvan sahiplenmeye başladı. Çocukların kısıtlamalar nedeniyle çoğunlukla evde kalmaları ve bu nedenle de sıkılmalarına çare olarak ebeveynlerin hayvan sahiplendiğini belirten petshopçular, evcil hayvanların çocuklara bir arkadaş görevi yaptığını aktardı. Özellikle çocuklu ailelerin evcil hayvanlara ilgisinin arttığını belirten petshopçular, ailelerin genellikle; tavşan, kuş, süs balığı, hamster ve kaplumbağa tercih ettiklerini ifade etti. Yalnız yaşayan insanların da bu dönemde oldukça fazla evcil hayvan sahiplendiğini belirten petshopçular, en çok kedi ve köpek sahiplenildiğini söyledi. 
''Yalnızlıktan kurtulmak
isteyenler evcil hayvan 
sahipleniyor''
Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut ise, şunları aktardı; ''Koronavirüs salgını sürecinde evlerine kapananların büyük bölümü, içine düştükleri yalnızlık sarmalından kurtulmak için evcil hayvan sahiplenmeye başladı. Evet, pandemi döneminde evcil hayvan sahiplenme oranı arttı çünkü insanoğlu sosyal bir yaratıktır. İnsan tek başına yaşamakta zorlanır. İnsanın doğası gereği sevincini, sevgisini göstermesi gereken canlara ihtiyacı vardır. Birçok kişinin aklına 'Yasaklarda dışarı çıkabilmek için kedi köpek sahipleniyorlar' düşüncesi de gelmiş olabilir ama bu durumun böyle olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar dışarı çıkabilmek için değil, bir arkadaş edinmek için evcil hayvan sahipleniyor. Çünkü bu pandemi insanların piskolojisini allak bullak etti. Evcil hayvanlar ise bu zorlu pandemi sürecinde insanlara çok iyi geliyor. Bence bu pandemide evcil hayvan sahiplenme oranının artış sebebi bu'' dedi.
''Hayvanların aşılanmasının önemi çok büyük''
20 Nisan Dünya Hayvanları Aşılama Günü'yle ilgili de bir açıklama yapan Canbulut, ''Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla mücadele noktasında hastalık oluşmadan hayvanları aşılamanın çok büyük bir önemi var. Korunmanın ilk basamağında yer alan aşılama, daha az maliyetli ve etkili bir sağlık yatırımıdır. Her zaman vurguladığımız 'sağlıklı hayvan, sağlık gıda, sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum' ancak aşılamayla oluşturulur" dedi. Önemli olan konunun hastalık meydana geldikten sonra hastalığı tedavi etmek değil, hastalığın çıkmasına mani olmaktır'' dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: PANDEMİDE, , EVCİL, HAYVANLARA, İLGİ, ARTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı