PANDEMİ ORDU TOST EKMEĞİNİ DE VURDU
Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 09:02 Bu haber 986 kez okundu
 
PANDEMİ ORDU TOST EKMEĞİNİ DE VURDU
Sadece ülke içinde değil yurt dışından bile talep gören Ordu'nun meşhur tostunun ekmeklerini üreten Deniz Fırını İşletmecisi Zafer Koç, pandemi döneminde tost ekmek satışının yüzde 80 oranında azaldığını söyledi
Ekonomi Haberi
PANDEMİ ORDU TOST  EKMEĞİNİ DE VURDU

yapıyoruz son 22 yıldır ise Ordu tost ekmeğine yoğunlaştık'' dedi. Ürettiğimiz tost ekmeği gerek tadıyla, gerekse boyutuyla, özel çektirdiğimiz unuyla ve katkısız olmasıyla gerçekten de ülke çapında bir üne kavuştu diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti; ''Tost ekmeklerimize pandemiden önce çok fazla talep oluyordu, hatta bazen bu taleplere yetişmekte zorlanıyorduk. Ama pandemi her sektörü olumsuz etkilediği gibi bizi de çok olumsuz etkiledi. Salgın tedbirleri için uygulanan çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar sonucunda birçok yeme içme yeri uzun süre kapalı kaldı. Durum böyle olunca bizden tost ekmeği alanların sayısında ciddi bir düşüş oldu. Pandemide sipariş üzerine sadece evlere tost ekmeği götürdük. Şimdi mekanlar açıldı ama işlerimizin düzelmesi baya zaman alacak gibi duruyor. Ekonomik anlamda büyük hasar gördük, toparlanmamız için biraz zaman gerekyor'' dedi.
 
''Her şeye zam geldiği için tost ekmeği fiyatı 
12 lira oldu''
Koç; ''Un, maya, elektrik, su ve dağıtım yaparken kullandığımız araç yakıtı gibi birçok şeye zam geldi ve fiyatları arttı. Bu durumda biz de tost ekmeklerinin fiyatına istemeden de olsa zam yapmak zorunda kaldık. Şu an Ordu tost ekmeğinin fiyatı 12 lira ama inanın bu bile kurtarmıyor. Yetkililerden talebimiz küçük esnafa sahip çıkılmasıdır. Gerçekten desteğe çok ihtiyacımız var'' dedi. 
 
''Ordu tost ekmeğine 
talep azaldı''
  Pandemiden önce büyükşehirler başta olmak üzere yaklaşık 15 kente tost ekmeği gönderiyorduk diyen Koç, şu ifadelere yer verdi; ''Tost ekmeği Türkiye'nin doğusundan batısına, birçok bölgede tanınmaya başladı ve giderek daha da tanınıyor. Ancak pandemi her şeyi alt üst etti. Normalde yurt dışından bile talep görüyorduk, hatta yurt dışına da tost ekmeği gönderdiğimiz oluyordu. Maalesef salgın sürecinde işler tersine döndü ve talep oldukça azaldı'' dedi.
 
''Kolay kolay bayatlamıyor''
  Koç; ''Tost ekmekleri serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Aslında tost ekmeği baya dayanıklıdır yani kolay kolay bayatlamaz. Yaklaşık 7 ile 20  gün boyunca muhafaza edilebiliyor. Tabi bu süre muhafaza ettiğiniz koşullara göre değişebilir. Biz daha çok buzdolabında muhafaza edilmesini öneriyoruz. İçerisinde koruyucu katkı maddesi olmadığı için dış koşullarda nem ve güneş ışığına maruz kalmaması gerekiyor'' dedi.
 
''Özel bir unla üretiyoruz''
  Un firmalarıyla görüşerek tost ekmeği için özel bir un hazırlattırıyoruz diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti; ''Bu ekmekler her unla yapılmıyor. Hamur yoğrulduktan sonra bir süre dinlendiriyoruz ve kendi meslek sırrımız olan birkaç işlem gerçekleştiriyoruz. Tost ekmeği piştikten sonra en az bir gün dinlendirilmesi gerekiyor. Taze tost ekmeğinden tost olmaz, yani lezzetli olmaz. Bir gün dinlendirilen ekmekler daha sonra soyulma aşamasına geçer. Soyulduktan sonra ise dilimleme ve kesme işlemleri yapılıyor ve daha sonra paketlenerek satışa hazır bir hale geliyor. Bir tost ekmeğinin soyulmuş hali 1 buçuk kilo yani oldukça büyük bir ekmek'' dedi.
 
''Fındık kabuğunda pişiriyoruz''
  Tost ekmeği pişim sürecinde yaklaşık 2 saat boyunca fırında kalıyor ve içindeki suyunu tamamen çekiyor diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti; ''Bu da ekmeğin lezzetine yansıyor doğal olarak. Ayrıca tost ekmeklerini fındık kabuğu ateşinde, ağır ağır pişiriyoruz. Lezzetinin bir sırrı da fındık kabuğunda pişmesi. Piştikten sonra ekmekleri dinlendiriyoruz. Daha sonra ise ekmeğin dışındaki sert kabukları soyarak kesiyoruz. Paketleme işleminde ise 10'ar dilim halinde ambalajlayıp satışa sunuyoruz'' dedi.
 
 ''Bir kırıntısı bile ziyan olmuyor''
  Koç; ''Ekmeğin sert kabuklarını soyarken oluşan ekmek parçalarını atmıyoruz. Özel olarak bir yerde biriktiriyoruz ve sokak hayvanlarına veriyoruz. Ayrıca besicilik yapan kişiler de bu ekmek parçalarını alarak besledikleri hayvanlara yediriyorlar. Yani tost ekmeklerimizin bir kırıntısı bile ziyan olmuyor'' dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: PANDEMİ, ORDU, TOST, , EKMEĞİNİ, DE, VURDU, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı