OSMMMO İNDİRİMLERİN DEVAM ETMESİNİ İSTEDİ

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 10:18 Bu haber 1745 kez okundu
 
OSMMMO İNDİRİMLERİN DEVAM ETMESİNİ İSTEDİ
Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, 01 Ağustos'ta sona erecek indirimli KDV ve stopaj oranları yıl sonuna kadar devam etmesini istedi
Ekonomi Haberi
OSMMMO İNDİRİMLERİN DEVAM ETMESİNİ İSTEDİ

Pandemiden etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla İşyeri kiralama hizmetlerinde 18 yerine 8, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde 8 yerine 1, kira stopajlarında 20 yerine 10 oranları uygulanmakta idi.
Konuyla ilgili şunları belirten Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, "31 Temmuz 2020 tarihli 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla işyeri kiralama hizmetlerinde KDV oranı 18’den 8’e, kira stopaj oranı 20’den 10’a, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde KDV oranı 8’den  1’e düşürülmüş, pandeminin devam etmesi ile bu oranlarda indirim 23 Aralık 2020 tarihli 3318 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla 31/05/2021 tarihine, sonrasında ise 2 Haziran 2021 tarihli 4062  ve 4063 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31/07/2021 tarihine kadar uzatıldı. Dolayısıyla 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren İşyeri kiralama hizmetlerinde 18, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde 8, kira stopajlarında 20 oranları uygulanacak. Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilerden de görüldüğü üzere vakalar her geçen gün yükselerek devam etmektedir. 1 Temmuz itibari ile normalleşme sürecine geçilerek kısıtlamalar kaldırılsa da işletmelerin halen kapanma döneminin olumsuz  ekonomik etkilerini gideremediği aşikardır. Yükselen vaka sayıları yakın gelecekte de kısıtlamalar olacağı endişesi taşımaktadır. Okulların Kapanması, Yaz tatilinin başlaması, Kurban Bayramı ziyaretleri ekonomiye bir canlılık katmış görünse de kısa zamanlı müşteri yoğunluğu sürdürülebilir bir iş hacmini sağlamamaktadır. Vergi ve SGK uygulamaları açısından teşviklerin, indirimlerin, Kısa Çalışma Ödeneğinin sona ermesi ile işletmelerin maliyet unsurları artmaktadır. Mali Müşavirler olarak ekonominin temel unsurları işletmelere hizmet vermekteyiz. İşletmelerin bizlere iletilen belgelerinden, oluşturduğumuz mali tablolarından ekonomik durumlarını analiz ettiğimizde pandemi öncesi iş hacimlerine ulaşılamadığını, finans maliyetleri nedeniyle karlılıklarının azaldığını görüyoruz. İşletme sahiplerinin bizlere ilettikleri sorulardan, beklentilerinden, taleplerinden ekonomik sıkıntılarının büyük bir sorun olarak devam ettiği anlaşılmaktadır. İşletme sahipleri açıklanan bir destek, teşvik, indirim olup olmadığını sıkılıkla sormaktadırlar. Vergi mükelleflerinin, iş dünyasının, esnafların,  talepleri ve beklentileri  doğrultusunda pandeminin ekonomiye olumsuz etkileri halen devam ettiğinden,  İşyeri kiralama hizmetleri, konaklama ve yeme içme hizmetleri, kira stopajlarında uygulanmakta olan indirimli oranlar geçerlilik süresi 31/12/2021 tarihine kadar uzatılmalıdır." dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: OSMMMO, İNDİRİMLERİN, DEVAM, ETMESİNİ, İSTEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı