“ORMAN YANGINLARINA KARŞI ÖNLEM ÜLKE SAVUNMASI KAPSAMINDA ELE ALINMALI”

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 11:22 Bu haber 741 kez okundu
 
“ORMAN YANGINLARINA KARŞI ÖNLEM ÜLKE SAVUNMASI KAPSAMINDA ELE ALINMALI”
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak; ''Yıllarca her orman yangınında aynı açıklamalar yapılıyor. Eksiklikler bir bir vurgulanıyor ancak iktidarlar hiçbir sorumluluk üstlenmeden günü geçiştirmeye çalışıyor'' dedi
Gündem Haberi
“ORMAN YANGINLARINA KARŞI ÖNLEM ÜLKE SAVUNMASI  KAPSAMINDA ELE ALINMALI”

Bilindiği üzere Türkiye, birçok noktada orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Çok sayıda şehirde orman yangınları şehir merkezlerine de inmiş durumda. Yangın çıkan kentlerde alevlere müdahale sürüyor. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Orman yangınları konusunda ihmallerden sürekli bahsediyoruz diyerek şu ifadelere yer verdi; ''Bugünlerde geçmişin yinelenmiş tutumuyla tekrar kar karşıyayız. Hatırlayacağınız üzere geçen yıl da orman yangınları oldu. Ormanlar aşırı sıcaklar nedeniyle doğallığı içinde de yanabilir ancak Türkiye’de ormanların bilinçli bir şekilde yakıldığını biliyoruz. Özellikle bugün yaşanan Akdeniz ve Ege Bölgelerindeki yangınlardan kimler karlı çıkacak göreceğiz'' dedi.
 
''Çürümeye bırakılmış yangın uçaklarına kuşlar yuva yapmış''
Orman yangınlarına yönelik önlemleri de ülke savunması olarak görmek gerekir diyen Özbucak, sözlerine şöyle devam etti; ''Özellikle silahlara harcanan paraların bir bölümü yangın önlemlerine ayrılsa bu acıyı yaşamazdık. Bakanın açıkladığı gibi çürümeye bırakılmış yangın uçaklarına kuşlar yuva yapmış. Bu açıklama bile acizliğin, beceriksizliğin itirafıdır. Böyle durumda istifa etmesi insani bir davranış olurdu. Rusya’dan alınan S-400’lere ve diğer silahlara verilen para ile kaç tane yangın uçağı alınırdı. Ormanları korumak yalnızca ülke savunması değil, ekolojik koruma nedeniyle tüm canlılara hizmet olurdu'' dedi.
 
''Ekosistemin yeniden oluşması çok zor''
İklim değişikliğinin nedenlerinden birinin de ormanların yok edilmesi olduğu bilinen bir gerçek diyen Özbucak; ''Ekoloji mücadelesi verenler bizler; maden, HES, taş ocaklar gibi çalışmalar nedeniyle yok edilen ormanların olumsuz yansımalarından söz ediyorduk. Fakat orman yangınlarının olumsuz etkilerini değerlendirdiğimizde bunların yüzlerce kat daha zararlı olduğu bir gerçek. Çünkü orman yangınları yalnızca ağaçların yanmasıyla sınırlı değil. Börtü böcekler yok oldu. Tüm canlılar katledildi. Ağaçlar yeniden dikilebilir ancak ekosistemin yeniden oluşmasını sağlamak olanaksız'' dedi. 
''İktidar yangın konusunda sınıfta kaldı''
Özbucak; ''Dediğimiz gibi yangın çıkabilir, bilerek de yakılabilir. Bunun sorumlularını ise ortaya çıkarmak iktidarın yükümlülüğündedir. Sorgulanması gereken ve asıl olan yangınlara karşı iktidarın sınıfta kalması. Bu konuda yıllarca önlem almamasıdır. Yeniden vurgulamak gerekirse; ormanları korumak ülke savunması ve ekosistemi korumak özelliği taşıyor. Orman yangınlarına karşı önlem almamayı, ülkenin savunmasına ve bağımsızlığına ilgisiz kalmak olarak değerlendirmek de yanlış olmaz'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “ORMAN, YANGINLARINA, KARŞI, ÖNLEM, ÜLKE, SAVUNMASI, , KAPSAMINDA, ELE, ALINMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı