ORDU, ÇAĞA AYAK UYDURUYOR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KAYIP KADIN  BULUNDU
KAYIP KADIN BULUNDU
CHP 98 YAŞINDA
CHP 98 YAŞINDA
Haber
10 Eylül 2021 - Cuma 09:13 Bu haber 606 kez okundu
 
ORDU, ÇAĞA AYAK UYDURUYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da klasik belediyeciliğin ötesinde bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, modern çağın isteklerine uygun hareket ettiklerini söyledi
Gündem Haberi
ORDU, ÇAĞA AYAK UYDURUYOR

İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının eş yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve UNDP (Birleşmiş Milletler) tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu LAR III Projesi kapsamında “Yerel Hizmet Sunum Standartlarının Geliştirilmesi ve Hayata Geçirilmesi” konulu çalıştay Ordu Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi. 
Bir otelde düzenlenen çalıştaya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra Ordu Vali Yardımcısı Bayram Gale, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim Hizmetleri, Dış İlişkiler ve Koordinasyon Daire Başkanı Halil Şener, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Aziz Özeren, ilçe belediye başkanları, il müdürleri, daire başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. 
Ordu’da klasik belediyeciliğin ötesinde modern çağın isteklerini karşılayan çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Güler, “Belediyecilikte klasik belediyecilik ve klasik hizmetlerin yanı sıra modern çağın istekleri var. Avrupa Birliği’nin yerel yönetimler meclis üyesi olarak da çalışmaları yakından takip ediyorum. Biz Ordu’da şunu yaptık. Belediyenin normal teşkilat şeması dışında yeni bir ekip kurduk. Bu ekip projelerin zimmetlenmiş uzmanları ile yürütülen 4 adet şirket kurduk. Bunlar tarım şirketi ORTAR, turizm şirketi ORTUR, yazılım şirketi ORYAZ ve enerji şirketi OREN. Bu dört bacak üzerinde bir düzlem oluşturduk. Klasik belediyeciliği gerektirdiği yol, su, çöp, kaldırım bunlar işin farzları. Biz buradaki ihtiyaçları tespit edip Ordu’ya terzi işi elbise diktik” diye konuştu. 
Büyükşehir Belediyesi olarak kurdukları şirketlerden ORYAZ ile gençleri, bilişim çağında yazılım ile buluşturduklarını ifade eden Başkan Güler, “Ordu’da genç bir nüfus var ve bu genç nüfusun bilişim çağında yazılım ile buluşması gerekiyordu. Bu alanda güzel çalışmalar yaptık. Şirketimiz şuanda aktif bir şekilde çalışarak önemli işlere imza atıyor” açıklamasında bulundu. 
 
“TARIM, TURİZM VE ENERJİDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ” 
Kurulan tarım, turizm ve enerji şirketleriyle de önemli başarılara imza attıklarını dile getiren Başkan Güler, şunları kaydetti:  “ORTAR ile Ordu’nun doğal şartlarına uygun olarak tarımı ve hayvancılığı alım garantili usullerle canlandırmaya ve insanlarımızı meslek sahibi yapmaya çalıştık. ORTUR ile turizm cazibesini artırıyoruz. Ordu çok güzel bir yer 155 tane destinasyon noktası var. Yayları, kanyonları ve denizi ile çok özel bir yer. İklim değişiklikleriyle de 250 km’lik bir bant Antalya’dan Ordu’ya yaklaşıyor. Burası yaşanabilir bir bölge, maalesef kurtuluş bölgesi olacak. Enerji şirketimiz OREN ile rüzgarımızı, atıklarımızı enerjiye çeviriyoruz. Bu kapsamda ilçelerimizde tesisler inşa ediyoruz. Bu sayede hem maliyeti düşürüp hem temiz enerji üretiyoruz. Yaşanılabilir bir ortam oluşturulması açısından da bu çok önemli.” 
Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile üniversite yılları başta olmak üzere AK Parti’nin kuruluşunda, birçok araştırma konularında ve kanunların çıkarılmasında birlikte çalıştıklarını hatırlattı. 
Belediyelerde yapılan hizmetlerin bir standardı olması gerektiğine dikkat çeken ve yapılan bu toplantıların bu açıdan çok önem arz ettiğini vurgulayan Karatepe, “Bütün belediyelerin ortalama yaptığı işler günlük olarak vatandaşın ihtiyacını karşılayan yol, altyapı, kanalizasyon. Bunu belediyeler çok güzel yapıyor ama içinde yaşadığımız çağın imkanları, teknolojisi ve iletişimi hizmetlerin değişen şartlara göre sürekli olarak yenilenmesi ve yeni metotlarla yürütülmesi gerekiyor. Durum böyle olunca da standart çok büyük önem kazanıyor. Bu bakımdan standart çok değerli. Artık kaldırımın nasıl yapılacağı, bordür taşının nasıl konacağı, ne kadar genişlikte bir kaldırıma hangi ağacın dikileceği, hangi yokuşta yolun alt yapısının nasıl olacağı, bizim artık medeni bir toplum gibi o incelikleri görürsek bir medeniyet yolunda adım atmış olunur. En ciddi eksikliğimizin bir standartsızlık olduğunu görebiliyoruz. Malzemenin, ekipmanların bunların hepsinin bir standardı var ama henüz hizmetin bir standardı yok. Bu nedenle bu toplantılar, standart malzeme ile standartlı işler yapmamıza yol açacak. Bu nedenle çok önemli ve değerli bir çalışma. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: ORDU,, ÇAĞA, AYAK, UYDURUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı