ORÇEV’DEN TAŞ OCAĞI TEPKİSİ
Haber
26 Nisan 2021 - Pazartesi 10:00 Bu haber 269 kez okundu
 
ORÇEV’DEN TAŞ OCAĞI TEPKİSİ
Kabataş ilçesi Alankent Mahallesi’ndeki taş ocağının mahalleyi olumsuz etkilendiğini belirten halk, Ordu Çevre Derneği’nin katılımıyla toplantı düzenledi
Gündem Haberi
ORÇEV’DEN  TAŞ OCAĞI TEPKİSİ

Kabataş Alankent Mahallesi Alanbaşı Küme Evleri Mevki’nde yeniden faaliyete geçirilmek istenen taş ocağından olumsuz etkilenecek olan halk tepkili. Ordu Çevre Derneği’nden destek isteyen halk, taş ocağını istemediklerini dile getirdiler.
Taş ocağının yanında yapılan toplantıda konuşan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Bu taş ocağını engellemek için birliğini sağlayarak mücadele etmeniz gerekir.” vurgulayarak, dernek olarak her türlü desteğe hazırız dedi. Gönül, taş ocağının zararlarından söz ederek, “Özellikle yaz aylarında burada tozun etkisi fazla olacak. Hem tarımı hem de sağlığınızı etkileyecek. Bu nedenle fiili mücadele kaçınılmaz. Belki çalışmalarını yasalara göre yapıldığını söyleyecekler ancak biliyoruz her yasal olan meşru değildir. Tozdan boğulurken onların yasalara göre izin almış olmaları zarar görmenizi göz önünde bulundurulmamalı mı? Sizlere sorulmadı, hatta kağıt üzerinde duyuru yapılmış olabilir. Şu an sizin burada toplantıya gelmeniz istemediğinizin en önemli belgesidir.” dedi.
ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gönül konuşmasında proje hakkında da bilgi vererek, “24.6 hektar alanda izin alınmış. Su deposu var, Şirket koruyacağız diyor, nasıl koruyacaklarsa. Fındık bahçeleri tozdan etkilenecek. Patlama yapılacak. Projede evlerin zarar göreceğini yazıyorlar. Yani göreceğiniz zararları açıkça yazmışlar. Evleriniz zarar görecek, toprak kayacak. Hatta su kaynakları kaybolacak. Patlatmalı taş ocağı bu bölgeye zarar verecek. Zararları karşılayacaklarını da yazmışlar. Bu, zarar vereceklerinin açık itirafı. Mahalle içinde bu çalışma olmaz.” dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: ORÇEV’DEN, , TAŞ, OCAĞI, TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı