OBB'YE DEPREM EĞİTİMİ
Haber
12 Mart 2020 - Perşembe 10:39 Bu haber 2349 kez okundu
 
OBB'YE DEPREM EĞİTİMİ
Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı AFKOM Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü tarafından belediye personeline yönelik deprem ve ilkyardım uygulamaları semineri gerçekleştirildi.
Eğitim Haberi
OBB'YE DEPREM EĞİTİMİ

İl genelinde kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlara yönelik bilgilendirme seminerleri düzenleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, deprem ve ilk yardım konularında halkı bilinçlendirmeye devam ediyor. 
Seminerin ilk bölümünde Ordu’nun güncellenen deprem haritası üzerinde yer alan mevcut yapı durumuna ilişkin taşıdığı riskler değerlendirilerek; deprem öncesi yapılması gerekenler, deprem anında doğru davranış şekilleri ile deprem sonrası yapılması gerekenler hakkında çalışanlara bilgiler verildi. Eğitim Merkezi Amiri Mehmet Sarıoğlu, “Ordu, Sivas üzerinden gelen Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Karadeniz’i boydan boya paralel olarak geçen fay hattı arasında sıkışmış bir il konumunda. Ordu artık üçüncü dereceden birinci derece deprem kuşağına yükseldi. Elazığ depreminin hemen akabinde ilimizde yaşanan Ünye’deki doğalgaz patlaması ve Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki heyelan da depremin tetiklediği olaylardan olduğu tahmin ediliyor “dedi.
Seminerin ikinci bölümünde yaşamın her anında karşılaşılabilecek ve profesyonel sağlık ekipleri gelene kadar uygulamak durumunda kalabileceğimiz ilkyardım konularında bilgilendirmelerde bulunuldu. İlk yardım eğitmeni Tolga Aktaş “Temel İlk yardım Eğitimi” kapsamında; genel ilkyardım bilgileri, hasta/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği; kanamalarda, yaralanmalarda, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, hayvan ısırmalarında, göz, kulak ve burna yabancı cisim kaçmasında, boğulmalarda ilk yardım teknik ve uygulamaları ile hasta yaralı taşıma tekniklerini anlattı. 
Kaynak: (AFİŞ) - ORDU AFİŞ GAZETESİ Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: OBB'YE, DEPREM, EĞİTİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı