MUTASYON ANALİZ TESTİ İLE SMA'NIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Haber
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 10:21 Bu haber 679 kez okundu
 
MUTASYON ANALİZ TESTİ İLE SMA'NIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; ''Ordu’da ücretini vatandaşın ödemeyeceği, evlilik öncesi isteğe bağlı SMA mutasyon analizi testinin müjdesini bekliyoruz'' dedi.
Sağlık Haberi
MUTASYON ANALİZ TESTİ İLE  SMA'NIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ordu Afiş Gazetesi olarak SMA hastalığının önlenmesi amacıyla evlilik öncesi SMA mutasyon analizi testlerinin ücretsiz yapılmasını her fırsatta gündeme getirdik. Bu kapsamda konuyla ilgili yaşanan yeni gelişmeleri değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, ''Çocuklarımızın güzel bir hayata gözlerini açabilmesi için, güzel ülkemizde maalesef dünyadan daha sık görülen genellikle ölümcül olabilen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığından etkilenmemeleri önemli bir adımdır'' dedi. Sözlerini sürdüren Başkan Coşkun, şu ifadelere yer verdi; ''SMA taşıyıcı geninin olup olmadığını anlayabilmek ve gereken önlemleri alabilmek için Ordu Tabip Odası olarak bu test tüm ülke genelinde zorunlu ve ücretsiz oluncaya kadar, en azından Ordu ilimizde evlenen çiftlerde evlilik öncesi isteğe bağlı SMA mutasyon analizi testinin vatandaşımıza mali külfet yüklemeden yapılmasını istiyoruz. Bu amaçla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın her zaman olduğu gibi Ordu insanının yanında olan gayretini bir kez daha htik, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler, bu evlilik öncesi isteğe bağlı SMA mutasyon analizi testinin maliyetinin Ordu Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanabilmesi için, her zaman bildiğimiz ülke insanı için olumlu ve innovatif kıymetli görüşlerini çocuklarımızdan da esirgememiş ve konuyu kararı görüşmek üzere belediye içindeki komisyona havale etmiştir. Kendisine geleceğimizin güvencesi çocuklarımız adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz'' dedi. 
 
''Gelişmeleri OBB ile anında paylaşacağız''
Konunun ilerleyişinde zaman kazanmak adına çocuklarımız için bu testleri uygun fiyatla yapan Başkent Üniversitesinin Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim dalından en uygun fiyatı alabilmek için ilgili üniversite rektörlüğüne fiyat talep yazısı, Ordu Tabip Odamız tarafından yazılmış ve istenmiştir. Fiyat teklifi geldiği anda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına yardımcı olması amacıyla sunulacaktır. Bu güzel düşünce hayata geçirildiği takdirde, Ordu ilinde de Ankara ilinde olduğu gibi hiçbir yavrumuz SMA hastalığı ile dünyaya gözlerini açmayacak. Bu geni taşıyıp evlenen çiftlerin bile sağlıklı çocuklar dünyaya getirmeleri konusunda kendilerine yol gösterilebilecektir'' dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: MUTASYON, ANALİZ, TESTİ, İLE, , SMA'NIN, ÖNÜNE, GEÇİLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı