“MİLLETİ KÖR VE APTAL MI SANIYORSUNUZ”
Haber
08 Ekim 2021 - Cuma 09:00 Bu haber 469 kez okundu
 
“MİLLETİ KÖR VE APTAL MI SANIYORSUNUZ”
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Emek Partisi, Sol Parti ve Çevre Derneği’nin il başkanlarından 1/5000 nazım imar planı için ortak bir açıklama yapıldı
Gündem Haberi
“MİLLETİ KÖR VE APTAL MI SANIYORSUNUZ”

Ortak açıklamayı CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak gerçekleştirdi. Dalak; “Yapılan imar revizyon çalışmaları nedeniyle kamu yararının hiçbir şekilde gözetilmediği ve çok önemli noktalarda, çok büyük miktarlı haksız kazanca neden olabilecek rant uygulamalarının sessiz sedası işleme sokulduğu tespit edilmiştir. 2019 yılının ekim ayı meclis toplantısında Altınordu Belediyesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapma yetkisini  Ordu Büyükşehir Belediyesine devretmiş ve OBB bu tarihten beri Altınordu imar planı revizyonu çalışmasını sürdürmektedir. Tam 2 yıl oldu. Bu geçen sürede yaşananlar üzerinde artık konuşmaya gerek yok. Herkes her şeyi biliyor. Ben bugün gelinen nokta üzerine birkaç bilgilendirme yapacağım. Altınordu 1/5000 nazım imar planı OBB tarafından askıya çıkarılmıştır. 07.10.2021 Perşembe günü yani bugün (dün) en nihayet askıdan inerek kesinleşecektir. Yani bugün itibariyle nazım plan kesinleşecek ve uygulama imar planı çalışmalarına başlanacak. Bu 2 yılı aşkın süre içerisinde yapılmakta olan çalışmalar hakkında gerek kamuoyu genelinde, gerekse konunun uzmanları ve STK’larda çok sayıda soru işareti oluşmuş, sonuç olarak kentin neredeyse tamamının zihninde çok büyük miktarda şaibe şüphesi oluşmuş, hiçbir şekilde kamu yararı dikkate alınmayan bir plan ortaya çıktığı inancı geniş kitlelerce dillendirilmeye başlanmıştır. OBB tarafınca yürütülen 1/5000 ölçekli nazım imar planı çalışmalarının askıya çıkarılmasıyla, konunun uzmanlarınca yapılan çok ciddi ve hassas incelemeler neticesinde görüldü ki; Yeşil alanlar imara açılmış. Düşük yoğunluklu alanlar, yüksek yoğunluklu alanlara çevrilmiş. İki katlı konut alanları turizm alanı yapılmış. Bazı turizm alanlarının yapılaşma haklarını artırılmış. Uzun yıllardır konut alanı olarak kullanılan yerleri ticaret alanına çevrilmiş. Ticaret yapılaşma haklarını artırılmış. Ve özellikle kamuoyunun vicdanını derin bir şekilde yaralayan, 110 bin imza toplanarak halkın isyan ettiği Durugöl arazisi, öncekinden beter hale getirildiği görülmüştür. Bu tespitler sonucunda bazı soruların sorulması artık zorunlu hale gelmiştir” dedi. 
 
“Şimdi bu soruları
 sırasıyla soralım”
Başkan Dalak; “1-Sağlanan bu rantlar nedeniyle OBB’nin kasasına tek kuruş girmiş midir? 2-Altınordu Belediyesi’nin kasasına tek kuruş girmiş midir? 3-Bütün bu rant artışını sağlayan emsal artışlarının şehrimizin altyapısına getireceği ilave yükün belediyelerimize maliyeti hesaplanmış mıdır? 4-Hesaplanmış ise bu miktar ne kadardır? 5-Bu ilave yük için bir bedel tahsil edilmiş midir? 6-Belde Evler dolayısı ile kente yüklenen 80 milyonluk zararı da eklersek, bu revizyon nedeniyle her iki belediyeye ne kadar bir ek maliyet yükleneceği hesap edilmektedir? 7-Bu saydığımız gelirler ve maliyetler karşılanmadıysa, bu kadar rant ne maksatla sağlanmıştır? Kamu yararı bunun neresindedir? 8-Bu kadar rant karşılığında kimsenin tek kuruş çıkar, menfaat, haksız kazanç, sağlamadığına inanmamızı mı bekliyorsunuz? 9-Siz alemi kör, milleti aptal mı zannediyorsunuz?” dedi.
 
“Önerge meclis gündemine dahi alınmadı”
Başkan Dalak; “Anlaşılacağı üzere toplumda; yürütülmekte olan imar planı revizyonu nedeniyle OBB İmar dairesi ve Ordumuzda açtığı ofiste talep sahipleriyle özel görüşmeler yapmaya kadar fütursuzca işi götüren imar planını ihalesini alan şehir plancısına güven duygusu yitirilmiştir. İşte bu nedenle 6.10.2021 günü yani dün yapılan Altınordu Belediye Meclisi Olağan Toplantısında, meclis oturumunda hazır bulunan CHP, İYİ Parti ve MHP’li üyelerin tamamının imzasıyla Ekim 2019’da OBB’ye devredilen plan yapma ve yaptırma yetkisinin iptal edilerek, bu çalışmaların bizzat Altınordu Belediyesince yönetilmesi amacıyla bir önerge sunmuşlardır. Ancak Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ve AKP gurubunun oylarıyla önergenin meclis gündemine dahi alınması reddedilmiştir. Gerçeklerin halkın temsilcilerince, halkın huzurunda konuşulmasından mı korkulmuştur? Yürütülen bu haksız ve hukuksuz revizyon sürecinden kendilerini bugüne kadar uzakta tutmaya çalışan Altınordu belediyesi yönetimi ve gurubu, artık bu durumun bizzat ortağı haline gelmiştir. Yaşanan bu süreçte AKP meclis gurubunun da sorumluluğu paylaşma iradesi şaşkınlıkla izlenmiştir. Bu yaşananlar tarihe bir not olarak düşülecektir. Bu önergeye ret oyu verenler öncelikle kendi vicdanlarındaki adalet terazilerini kırmakla kalmamış, büyük bir haksızlığın da koruyucusu olmuşlardır” dedi. 
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: “MİLLETİ, KÖR, VE, APTAL, MI, SANIYORSUNUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı