Mantar üretim tesisi artıyor

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 08:51 Bu haber 5145 kez okundu
 
Mantar üretim tesisi artıyor
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Erkan Ayaz; Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vedat Aydoğan ve Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ile birlikte Fatsa ilçesinde bulunan Ümran Akça'ya ait mantar üretim tesisini ziyaret etti
Ekonomi Haberi
Mantar üretim tesisi artıyor

Tesis ziyareti esnasında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Yılmaz ; "Ordu ili Fatsa ilçesi Sefaköy Mahallesinde TKDK destekli kültür mantarı yetiştiriciliği yapan üreticimiz Ümran Akça 2019 yılında TKDK'ya başvurarak 120+120m2 olmak üzere 2 bölüm olarak toplamda 240 m2 kültür mantarı tesisini kurmuş ve 2 ay önce faaliyetine başlamıştır. İlk hasadını gerçekleştiren üreticimiz 120 m2lik bölümde 15 ton kompost kullanarak 1. flashtan 2 ton ürün hasat etmiştir. 2.ve 3. flashta toplam 4,5-5 ton civarında ürün hasat edilmesi beklenmektedir" dedi.
Ordu'da mantar üretimi konusunda yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini vurgulayan İl Müdürü Yılmaz "İlimizde 2015 yılında 1 tane istiridye mantarı tesisi bulunurken, son yıllarda yapılan çalışmalar ve verilen destekler neticesinde bugün itibari ile 9 tanesi beyaz şapkalı mantar, 21 tanesi ise istiridye mantarı olmak üzere toplamda 30 adet kültür mantarı tesisimiz mevcuttur. Karadeniz'de arazilerin parçalı ve parsellerin küçük olmasından dolayı küçük üretim alanlarında gerçekleştirilebilen mantar yetiştiriciliği ilimiz için çok uygundur. Çünkü mantar dar alanda yüksek getirisi olan bir üründür. İl Müdürlüğü olarak İlimizde üreticilerimizin gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla, küçük alanlardan yüksek gelir elde edilebilecek mantar yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalarımız devam edecektir" diyerek sözlerini noktaladı.
Üretici Ümran Akça' da yaptığı açıklamada; "Yaklaşık 11 yıllık özel sektör tecrübemden sonra çoğu genç arkadaşlarım gibi kendi işimi kurma hayalim oldu. Özellikle toprakla uğraşmayı sevdiğim için tarımsal üretim yapmak istedim. 2019 yılında Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yönlendirmesi ve destekleriyle mantar üretimine karar verdim. Hayalimi gerçekleştirmek için TKDK'ya kültür mantarı üretim tesisi projesiyle başvurumu yaptım. Kurum tarafından uygun görülüp onaylanan ve 55 hibe ile desteklenen projenin kurulumunu yaklaşık 2 ay önce tamamlayarak üretime başladık. İlk etapta tesisin yarı kapasitesiyle üretime başlayarak pazarın nabzını ölçme fırsatımız oldu ve üretim kalitemiz sayesinde pazardaki yerimizi hızla aldık. Pazardaki talebi karşılayabilmek için 2. ünitemizi de en kısa zamanda aktif hale getirerek tam kapasite üretime başlayacağız. Bu süreçte destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı'na, TKDK Ordu İl Koordinatörlüğüne, İl ve İlçe Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum" dedi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Mantar, üretim, tesisi, artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı