MADEN VE ENERJİ YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
02 Kasım 2020 - Pazartesi 09:55 Bu haber 335 kez okundu
 
MADEN VE ENERJİ YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN
Ekoloji Birliği’nin “Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin” Meclisten geri çekilmesi için ülke genelinde basın açıklaması yapma çağrısına Ordu’dan destek geldi
Gündem Haberi
MADEN VE ENERJİ YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN

Ordu Çevre Derneği’nin düzenlemesiyle Fatsa’da siyanürlü altın işlemeciliğinin yapıldığı bölgede ve HES yapımına karşı direnen Korgan Çiftlik Mahallesi’nde basın açıklaması yapıldı.
Fatsa’da maden sahasının yanındaki SarıhalilMahahallesi’ndeOrdu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eren Atasoy’un ve Eylül Ustaoğlu’nunyaptığı basın açıklamasında, maden ve enerji şirketlerine yol temizliği için yasa değişikliğine gidildiği vurgusu yapıldı.
Basın açıklamasında, maden ve enerji şirketlerinin komisyon toplantısına katılımı sağlanırken toprağına, suyuna sahip çıkan ekoloji gruplarının yalnızca yazılı görüş vermelerine izin verildiğine dikkat çekildi.
Fatsa’da ve Korgan’da yapılan basın açıklamalarında şunlara değinildi. “Kanun teklifi, torba yasa mantığı ile hazırlanan ancak aslında enerji piyasasını yeniden düzenleyen temel bir kanun niteliğindedir. Gerekçesinde ve komisyon tutanaklarında da açıkça beyan edildiği ve teklif maddelerinden de görüldüğü gibi, teklif, enerji ve maden şirketlerine daha fazla imtiyaz ve teşvik sağlamakta ve kaynak aktarmakta, kamu denetimini ve gelirlerini azaltmakta, tek adam rejimini daha fazla pekiştirmektedir. Teklif ile 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine avantaj sağlanmaktadır.”
Maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanıyor
Açıklamada yasa tekliğinin içeriğine değinilerek şunlara dikkat çekildi. “Maden şirketlerinden çeşitli işlemlerinde istenen borcu yoktur yazısı istenmeyerek, kamu alacaklarının takibinden vazgeçiliyor.
Havaya bir sürü kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının önü daha da açılıyor. 
Bugüne kadar güç sınırı olmaması nedeniyle sayısı oldukça fazla şirkete destek sağladığı bilinen ve şirketlere sermaye aktaran “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM)” kapsamı daha da fazla genişletilerek Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES’lerin sayısının daha da artmasına neden olunuyor. 
Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere, T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışı için çalışmak amacıyla yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor. 
Enerji üretim tesisleri için gereken taşınmazlar daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılırken ve kamu yararı kararı alınması gerekirken,  yetki EPDK’ya veriliyor, kamu yararı kararı olmaksızın istimlak olanağı sağlanıyor ve halkın, köylünün topraklarının sermayeye peşkeş çekilmesi süreci daha da hızlandırılıyor. 
Dağıtım şirketlerine çeşitli kolaylıklar sağlanarak daha fazla kar elde etmeleri sağlanıyor.
Ülkemizin her yerinde köylüleri ve halkı canından bezdiren, ekolojik yıkımlara yol açan, havayı, su kaynaklarını ve tarım alanlarını kirleten ve HES’ler, JES’ler ve RES’lere YEKDEM destekleri devam ettiriliyor. 
Jeotermal alanların ihale bedellerinin taksitlendirilmesi sağlanarak JES’lerin sayıca daha fazla artmasının önü açılıyor.”
Birlikte mücadele gerekir
Yasa tasarısının geri çektirilmesi için birlikteliğin önemine dikkat çekilerek “Bir kez daha yineliyoruz, kanun teklifinde halk yok, enerji demokrasisi yok, enerji tasarrufu yok, enerji verimliliği yok, enerji kooperatiflerine teşvik yok, ekolojik duyarlılık yok.  Teklifte, enerji ve maden şirketlerine daha fazla destek, daha fazla kıyak, kamu denetiminin ortadan kaldırılması, tüm yetkilerin tek adamda, Cumhurbaşkanı’nda toplanması, karın şirketlere, zararın halka yıkılması ve ekolojik yıkım var. Tüm muhalefet partilerini, demokratik kitle örgütlerini ve ekoloji örgütlerini ve halkımızı bu yasa teklifine karşı çıkmaya çağırıyoruz. “ denildi.
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: MADEN, VE, ENERJİ, YASA, TEKLİFİ, GERİ, ÇEKİLSİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı