KÜLTÜR YOLUNDA RESTORASYON ATAĞI
Haber
08 Haziran 2017 - Perşembe 09:08 Bu haber 1132 kez okundu
 
KÜLTÜR YOLUNDA RESTORASYON ATAĞI
Kültür yolu projesi ile Ünye’de tarihi eserleri yeniden kente ve turizme kazandıran Ünye Belediyesi 2017 yılı içerisinde yeni ve önemli restorasyon çalışmalarına devam ediyor
Kültür Haberi
KÜLTÜR YOLUNDA RESTORASYON ATAĞI

Proje çerçevesinde Ünye Kalesi, Kefeli han, Feyzullah Kadı Konağı restorasyonları başlayacak. Ayrıca Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi yanında buluna 2 adet tescilli tarihi bina da kamulaştırılarak restore edilecek.
Bu kapsamda Kefeli Han restorasyonunda kullanılmak üzere 750 bin lira, Ünye Kalesi kazı ve restorasyon işlerinde kullanılmak üzere 850 bin lira, Feyzullah Kadı Konağı restorasyonunda kullanılmak üzere 1 milyon lira, Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi yanında bulunan tescilli tarihi binanın kamulaştırılması ve restorasyon işlemlerinde kullanılmak üzere ise 3 milyon lira kaynak aktarılması Ünye Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildi.
 
ÜNYE KALESİ KAZI VE RESTORASYON PROJESİ ONAYLANDI
Meclis toplantısında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Şu anda Ünye Kalesi ile ilgili hukuki altyapı oluşmuş durumda. Zaten oranın bir restorasyon projesi vardı. Devamında ise mülkiyetle ilgili sıkıntılar vardı ve 3 yıllık hukuki mücadele sonrasında Ünye Kalesi’nin mülkiyeti belediyemize geçmiş oldu. Ardından ise restorasyon ve kazı ile ilgili bir proje hazırlandı ve anıtlar kuruluna sunduk. Mayıs ayı sonunda yapılan anıtlar kurulu toplantısında Ünye Kalesi kazı projesi onaylandı ve ilgili yazı bakanlığa gönderildi. Bakanlık o projeye göre kazı yapabilirsiniz dedikten sonra ihale sürecini başlatıp bir an önce kazıya başlayacağız” dedi.
 
KEFELİ HAN’IN RESTORASYON SÜRECİNDE SONA GELİNDİ
Ünye’nin bir başka değeri olan Kefeli Han’ı restorasyon süreci ile ilgili de bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Anıtlar kurulunda yapılan son toplantıda restorasyon projesini çatı kısmı ile ilgili bir problem çıktı. O problemde aşıldıktan sonra Kefeli Han’ın restorasyonu ile ilgili ihaleye çıkacağız” diye konuştu.
 
FEYZULLAH KADI
 KONAĞI BELEDİYE KONUK EVİ REST
ORASYONA HAZIR
Belediye konuk evi olarak hizmet verecek olan ve daha önce kamulaştırılması yapılan Feyzullah Kadı Konağı ile ilgili de restorasyon aşaması için hazır hale gelindi. 1 milyon liralık bir restorasyon harcaması yapılacak olan Konukevi hakkında da bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Projesi, ihalesi, altlığı ve anıtlar onayı hazır. 30 Haziran tarihinde ihalesine çıkıyoruz” dedi.
 
MÜZE EV’İN YANINDA BULUNAN TESCİLLİ
 2 ADET YAPI KAMULAŞTIRILARAK TURİZME KAZANDIRILACAK
Ordu ili genelinde en fazla tescilli tarihi yapıya sahip olan Ünye’de bu yapıların eski ve çok hisseli olması dolayısıyla sahip çıkılamıyor ve ne yazık ki yıkılmaya yüz tutuyor. Kültür yolu projesi kapsamında bu yapıları yeniden kente kazandırma çabasında olan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bazı binalarda kamulaştırmaya gidiyor. Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi yanında bulunan 2 adet tescilli bina da bu kapsamda kamulaştırılacak. Konu hakkında bilgi veren Başkan Çamyar, “Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzemizi konsept değişikliğinden sonra çok kısa sürede 15 bin kişi ziyaret etti. Orayı ziyaret edenler etrafından yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binaları da görüyorlar. Bu binaları yeniden turizme kazandırabilmek adına orada ki 2 binayı kamulaştırarak restorasyonunu gerçekleştireceğiz” diye konuştu. (AFİŞ)
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: KÜLTÜR, YOLUNDA, RESTORASYON, ATAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı