Kömür sobayı değil cebi yakıyor

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
21 Ekim 2021 - Perşembe 09:03 Bu haber 807 kez okundu
 
Kömür sobayı değil cebi yakıyor
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kömür fiyatlarında yaşanan artış vatandaşın cebini yakıyor. Geçen yıl fiyatı bin 600 TL civarında olan kömür, bu yıl 3 bin 300 TL civarında satılıyor
Ekonomi Haberi
Kömür sobayı değil cebi yakıyor

Doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artış da el yakmaya başladı. Kömür fiyatları, doğalgaz, LNG ve petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte neredeyse 3 kat arttı. Kış aylarında ise fiyatların daha da artması bekleniyor. Kömür fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde yükselmesinin ithalatçı firmalarla ilgili olduğunu belirten kömür tedarikçileri, yüzde yüze yakın zammın hem esnafı hem de dar gelirli aileleri etkilediğini söyledi. Yıl başında küresel piyasalarda ton fiyatı 80 dolar olan ICE Newcastle vadeli kömür fiyatları içinde bulunduğumuz Ekim ayının ilk haftasında 269,5 dolar/ ton seviyesine ka- dar yükseldi. Önümüzdeki kış mevsiminde kömür fiyatlarının da artış trendini koruyarak uzmanlar 300 doların üzerini göreceğini belirtiyor. Ayrıca uluslararası piyasalarda oluşan kömür fiyatlarındaki bu artış Türkiye’de ithal kömüre dayalı santrallerin üretim maliyetlerini de arttırıyor. Gün Öncesi Piyasasında oluşan Piyasa Takas Fiyatlarının ithal kömür santrallerinin maliyetlerinin altında kalması bu santrallerin yeni kömür tedarik edememe riskiyle karşı karşıya kalmalarına ve üretimlerinin azalmasına neden oluyor. Yaşanan bu gelişmelere bir artan dolar kuru eklenince vatandaşı zor bir kış bekliyor.
 
''70 TL olan kömür 135 TL oldu''
Geçen sene 40 kiloluk kömür torbaların fiyatının bu sene 135 TL olduğunu aktaran kömür satıcıları, ''Aynı kömürün torbası geçen sene 70-75  lira civarındaydı. Bu fiyatlar artmaya devam edecek gibi duruyor. Kömür fiyatlarının 2-3 kat artması sebebiyle kömür alanların sayısı geçen seneye kıyasla azaldı'' dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: Kömür, sobayı, değil, cebi, yakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı