KİVİ HASADINDA GERİ SAYIM
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 13:26 Bu haber 784 kez okundu
 
KİVİ HASADINDA GERİ SAYIM
Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Bu sezon kivide yaşanan rekolte kayıpları ve yeni sezon kivi fiyatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu
Ekonomi Haberi
KİVİ HASADINDA GERİ SAYIM

Yüksek kesimlerde bu sezon maalesef kivide rekolte kaybı var diyen Başkan Uzunlar, kivi üretimi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Özellikle yüksek kesimlerdeki zirai don ve rüzgar kivide rekolte kaybına neden oldu. Bahsettiğimiz gibi bu sene kivide rekoltemiz geçen yıla göre biraz düşük, sahil kesimlerinde ağırlıklı olarak kivi var ama yüksek kesimlerde kivi noksan. Nedeni ise don ve rüzgar olmasından kaynaklanıyor. Geçen sene 8 bin ton civarında kivi tespiti yapılmıştı. Bu sene rekolte olarak burası ve diğer iller düşük. Yalova ve Bursa'da da düşük olduğu söyleniyor, bu sene kivide rekolte kaybı var” dedi.
 
“9 lira olacağını düşünüyorum”
Fiyat konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Uzunlar, “Ağırlığı yaklaşık 90 gram ve üzerindeki kivilerin kilogramının 9 liradan satılabileceğini belirledik. Geçtiğimiz yıl 90 gram üzerinin kilogramını 6 liraya vermiştik ama geçtiğimiz yıldan bu yana giderler epey arttı. Tahminim yüzde 30-40 arasında bir fiyat artışı olmasını bekliyoruz” dedi. Sözlerine devam eden Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Bu sezon için kivi fiyatını Yalova Kivi Üreticileri Birliği 11 lira olarak açıklamış ama benim tahminim de 9 lira civarında olur diye düşünüyorum” dedi. 
 
“Kivi fındığa göre daha avantajlı bir ürün”
Yaklaşık 5 dönüm araziden 15 tona yakın kivi alınır ama fındık olarak sadece 500 kilogram civarında ürün alınabilir diyen Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; “Bunun yanı sıra ayrıca işçiliği de yok, fındıktan sonra bana göre güzel bir iş. Pazar sıkıntısı da yok, hatta yurt dışından bile ihracatçılar arıyor ve kivi istiyorlar” dedi.
 
“Türkiye’nin en iyi kivileri Ordu’da yetişiyor”
Başkan Uzunlar; “Üreticiler olarak bir araya gelip istişare yapsak bu kiviyi daha iyi fiyata satarız diye düşünüyorum. Ordu kivisi zaten Türkiye'de aroması olan en iyi kivi” dedi. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: KİVİ, HASADINDA, GERİ, SAYIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı