“İNSANLAR GEÇİNEMİYOR”
Haber
09 Ekim 2021 - Cumartesi 12:36 Bu haber 387 kez okundu
 
“İNSANLAR GEÇİNEMİYOR”
Eylül ayı asgari geçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Ömer Okumuş, “Çarşı ve pazardaki yangını söndürmek gerekiyor” dedi
Gündem Haberi
“İNSANLAR GEÇİNEMİYOR”

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 435,53 TL olarak hesaplandı diyen Okumuş; “Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9 bin 245,73 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 150,36 TL, yüzde 1,65 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 70,56 TL, yüzde 2,08 oranında yükseldi ve 3 bin 460,62 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Eylül ayında 3 bin 404,96 lira olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Eylül 2021 verilerine göre günlük 72,661 lira olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2 nin 179,83 lira olmuştur. Eylül 2021 itibari ile ortalama 5 bin 212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 41,82’sini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bin 225,13 lira olarak belirlenen kira gideri ise Eylül 2021 ortalama maaşının yüzde 23,5’ine denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 65,32’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 34,68’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2021 maaşından geriye yalnızca bin 807,65 TL kaldı. Her ay düzenli olarak açıkladığımız asgari geçim endeksi sonuçları çerçevesinde, çarşı ve pazarda hissedilen yangının Eylül ayı rakamlarına da yansıdığını görüyoruz. Gıda, ulaşım gibi kalemlerde yaşanan fahiş fiyat artışları dar ve sabit gelirleri vatandaşlarımızı her geçen gün biraz daha zorlarken, yaklaşan kış mevsimiyle birlikte bu artışların önümüzdeki aylarda daha da fazla olacağını görüyoruz. Vatandaş- larımız kredi kartına borçlanarak zorunlu harcamalarını karşılamaktadır.  Yıllardan beri enflasyon karşısında maaşlar erirken zorlaşan geçim şartları, içinden çıkılamaz bir hale doğru gitmektedir.  Hatırlanacağı gibi toplu sözleşme görüşmelerinde memurlarımızın açıklanan enflasyon kadar maaş zammı sarmalından kurtulması için refah payı, geçmiş dönem kayıplarının telafisi için ise seyyanen zam uygulaması talep etmiştik. Gelinen noktada enflasyona endeksli sıfır zam uygulamasının alım gücünü ne denli düşürdüğü görülmüştür. Bu da bütün taleplerimizdeki ve ısrarımızdaki haklılığımızı ortaya koymaktadır. Bu dönemde alım gücünün reel olarak yükseltilmesi için seyyanen artış ve refah payı vaz geçilmez talebimizdir. Yetkililerin bu gelişmeler doğrultusunda kamu çalışanları için tedbirler geliştirmesi, çarşı-pazardaki yangını söndürmesi ve bozulan ekonomik yapıyı tamir etmesi gerekmektedir” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “İNSANLAR, GEÇİNEMİYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı