“HER SENE AYNI SENARYO”

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
08 Eylül 2021 - Çarşamba 09:28 Bu haber 1679 kez okundu
 
“HER SENE AYNI SENARYO”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatı şu an 23,50-24 TL bandında. Bu fiyat geçen yıldaki fiyattan bile daha düşük” dedi
Ekonomi Haberi
“HER SENE AYNI SENARYO”

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Giresun kalite fındığın kilosuna 27 lira, Levant kalite fındık için ise 26,5 lira ödeneceğini duyurmuştu. Ayrıca yüksek randımanlı fındığa ise en az 1 lira fazla ödeme yapılacağını da belirtmişti. Ancak Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları adeta 23,50-24 TL bandına demir attı. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, duruma tepki göstererek şu ifadelere yer verdi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ve TMO fiyatı olan 26,50 TL ile serbest piyasa fiyatı arasında şu an yaklaşık 3 TL fark var. Fındık üreticileri bu durumdan hiç memnun değil ve şikayetçiler. Yetkililer bunu bir an önce görüp, buna müdahale etmelidir” dedi.
“Üreticinin elindeki fındığı ucuza almaya çalışıyorlar”
Her sene aynı senaryolarla üreticinin emeği üzerinde çeşitli oyunlar oynanıyor diyen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; “Okulların açılmasıyla birlikte ihtiyaçlarını gidermek için birçok kişi fındığını satmak zorunda kalıyor ve bu durumdan yararlanarak üreticinin binbir çile ve emekle topladığı fındığı ucuza almak için çabalıyorlar. Bu kurnazlıklar her sene yapılıyor maalesef. Çeşitli senaryolar ve algı operasyonları ile üreticinin fındığını geçen seneki fiyattan bile daha düşük fiyatlara almak için yapmadıkları akıl oyunları kalmadı. Ama bu  böyle gitmez. Fındığını hemen satmak zorunda olmayan üreticilerimiz ürününü 23-24 liraya satmaz zaten. Sabırlı bir şekilde bekler, fiyatların ilerleyen günlerde yükseleceğini düşünüyoruz” dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “HER, SENE, AYNI, SENARYO”,
Yorumlar
Haber Yazılımı