HEPİMİZİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU!
Haber
11 Mayıs 2021 - Salı 09:41 Bu haber 295 kez okundu
 
HEPİMİZİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU!
Klinik Psikolog Merve Kılıç; “Pandemi döneminde koronavirüs yüzünden birçok kişinin hastalığa yakalanması, kimilerinin ise yakınlarını kaybetmesi, ekonomik ve sosyal açıdan yaşanan yıpranmışlıklar yüzünden insanların psikolojisinde bir tükenmişlik hali var” dedi
Gündem Haberi
HEPİMİZİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU!

Bir yılı aşkın süredir Covid-19 virüsü ile hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak baş etmeye çalışıyoruz diyen Kılıç, “Bu süreçte birçok tedbir alarak sağlığımızı koruma ve eski sosyal mesafesiz, maskesiz hayatlarımıza geri dönme yönünde gayret etmekteyiz” dedi. Şu an uygulanan ‘tam kapanma’ sürecinin neredeyse tüm insanlarda bıkkınlığa, yılgın bir ruh haline yol açtığını belirten Kılıç, sözlerine şöyle devam etti; “Pandeminin başladığı günden bu zamana kadar bazı kimselerin koronavirüs yüzünden hastalığa yakalanması, kimilerinin yakınlarını kaybetmesi, ekonomik açıdan yaşanan bir çöküş ve sosyalliğin neredeyse çok aza indirilmesi yüzünden insanların psikolojisinde bir tükenmişlik hali var. Ekonomik belirsizlik de kaygının artmasına yol açıyor. Bunlara ek olarak tam kapanmanın oluşturacağı ekonomik güçlük, güzel güneşli günlerin kendini göstermesine rağmen sokağa çıkmanın engellenmesi ve yasakların uygulanmasında birtakım adil olmayan davranışların var olması da insanların tahammülünün azalmasına yol açmış gözüküyor. Birçok ülkede koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasakları uygulanıyor olsa da insanların açık alanlarda spor yapmasına ya da parklarda yürüyüşe çıkmasına izin verildi. Ancak Türkiye'de parklar ve sahil kenarı yürüyüş parkurları sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında kapatıldı. Dışarıda spor yapabilmek, yürüyüşe çıkabilmek, bedensel aktiviteyi dolayısıyla psikolojik sağlamlılığı da etkileyen şeyler. Bunlardan mahrum kalmak dayanaklılığımızı giderek azaltıyor. Kişilerin uygun koşullarda, yeterli düzeyde kendi varlıklarını sürdürememesi ciddi bir kaygıyı, öfkeyi beraberinde getirebiliyor. Bu da güçlü bir çaresizlik hissi doğurabiliyor” dedi.
 
“Çocuklar ve gençler de 
oldukça olumsuz etkilendi”
Sosyalleşmeye en çok ihtiyaç duydukları dönemde olan çocuklar ile gençlerin dışarıda oynamak ve arkadaşlarıyla okulda vakit geçirmek yerine evde kalmalarının ciddi sonuçları kendini göstermeye başlıyor diyen Kılıç, “Tam kapanmayla birlikte ortaya çıkan belirsizlik durumu kişilerde yoğun stres, öfke, kızgınlık gibi belirtilere neden olabilir. Bu süreçte çocuklarda uyku problemi, yeme bozuklukları ve öfke kontrol sorunları ve duygu durumunda dalgalanma gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Daha küçük yaş gruplarında alt ıslatma, parmak emme, tırnak yeme alışkanlıklarının da ortaya çıkmaktadır. Dışarıya çıkmayı, arkadaşları ile sosyal ortamlarda vakit geçirmeyi seven ergenler ise enerjilerini atamadıkları için uyku ve yemek problemleri, sinirlilik hali, kontrol dışı davranışlar gösterebiliyor. Hem çocuk hem ergenlerde hem de yetişkinlerde bu süreçte ortaya çıkan ve artabilecek en önemli şeylerden biri de kontrolsüz, yanlış internet kullanımı ya da dijitalleşmenin çok yanlış kullanılması olmuştur” dedi.
 
“Bu dönemde psikolojik rahatsızlıklar arttı”
Klinik Psikolog Kılıç; “Covid-19 panik atak, kaygı bozuklukları, obsesif kompülsif bozukluklar, sağlık anksiyetesi, gelecek kaygısı, depresyon ve daha birçok psikolojik rahatsızlıkların görülme sıklığını artırdı. Hatta korona fobi olarak adlandırılan bir kavram bile oluşmaya başlamış durumdadır. Daha önce takıntısı olmayan insanlarda ciddi artış yaşanırken, psikolojik destek almak için uzmanlara başvuranların sayısı da tüm dünyada yükselişte. Tam kapanma süreci de, kişilerin destek alma ihtiyacını büyük oranda arttırmaktadır” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: HEPİMİZİN, PSİKOLOJİSİ, BOZULDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı