Gülyalı Belediyesi’nden HES kodlu anahtarlık
Haber
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 09:39 Bu haber 319 kez okundu
 
Gülyalı Belediyesi’nden HES kodlu anahtarlık
Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, gün içerisinde çok kez göstermek zorunda olduğumuz bu kod için büyük kolaylık sağlayacak HES kodlu anahtarlıkları hemşehrilerimizin hizmetine sunmak istediklerini belirtti.
Gündem Haberi
Gülyalı Belediyesi’nden HES kodlu anahtarlık

HES kodu gösterme zorunluluğunun uygulanmasında büyük zorlukların yaşandığını belirten Başkan Tepe, “Özellikle yaş ortalaması yüksek vatandaşlarımız bu kodu edinmekte ve hatırlamada büyük zorluklar yaşıyor. Haber programlarına da konu olacak şekilde sırtına yapıştıranların, plaka olarak boynuna asanların, eline yazanların olduğunu gördük. Biz, yeni bir hizmeti sunarak vatandaşlarımızı bu çileden kurtarmak istiyoruz. HES kodunu, karekoda çeviren bir düzenlemeyle anahtarlık olarak ceplerimizde kolayca taşıyabileceğiz. Artık HES kodu istendiğinde karekod okutarak hızlıca geçiş sağlayabileceğiz. İlk olarak Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından vatandaşlara sunulan bu hizmetin yerinde bir çalışma olduğunu düşünerek Gülyalılı hemşehrilerimize de sunmaya karar verdik. Dayanışma ruhu içerisinde vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak uygulamaları Gülyalılılarla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi. 
Gülyalı Belediyesi tarafından Ordu’da ilk kez uygulamaya konulacak HES kodu anahtarlıklar talep eden Gülyalılı hemşehrilerimize ücretsiz bir şekilde verilecek. HES kodlu anahtarlığın basımı için bilgi veren Başkan Tepe, “Vatandaşlarımızın belediyemizin 04528112053 numaralı Whatsapp Derman Hattı’na TC Kimlik No, HES kodu ve isim soyisim bilgilerini göndermeleri yeterli olacak. Özellikle gençlerin hanelerinde ve çevrelerindeki büyüklerinin bilgilerini göndermede aracı olmalarını bekliyoruz” dedi ve HES kodlarının “süresiz” olarak alınması gerektiğini ifade etti. 
 
HES KODU NASIL ALINIR?
HES kodu alma işlemleri üç farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. En çok kullanılan işlem, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir. 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur. İkinci olarak HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabiliyoruz. Son seçenekte ise HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresinin yazılması ve 2023'e SMS atılması gerekiyor.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Gülyalı, Belediyesi’nden, HES, kodlu, anahtarlık, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı