GÜBREYE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM!

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
22 Ekim 2021 - Cuma 08:54 Bu haber 946 kez okundu
 
GÜBREYE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM!
Gübre fiyatlarına gelen zammın önüne geçmek için gübre ve hammadde ihracatına sınırlama getirilse de gübre fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor
Ekonomi Haberi
GÜBREYE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM!

Gübre fiyatlarındaki artışı değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, sürekli artan gübre fiyatları karşısında üreticinin eli kolu bağlandı dedi.  Halk arasında beyaz gübre olarak bilinen 26 can gübrenin tonu 4 bin 500 lira oldu. Aynı gübrenin geçen seneki fiyatı ise 2 bin 200 liraydı diyen Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy; “Halk arasında kara gübre olarak bilinen fosforlu gübrenin tonu ise 7 bin lira oldu. Geçen  seneki fiyatı ise 3 bin 200 liraydı. Yani basit bir hesapla gübre fiyatlarına  yüzde 100’ün üzerinde zam geldi” dedi. Gübreden tutun da mazota, tarım ilaçlarına yani çiftçinin girdi maliyetlerinde yüksek oranda artış olduğunu, en yüksek yıllık artışın gübrede yaşandığını söyleyen Şensoy; “Gübre üretiminde kullanılan hammaddelerin Türkiye'de üretilmemesi sebebiyle ithal ediliyor. Döviz kuruna bağlı olarak da zamlanan gübre, üreticileri zor durumda bırakıyor. Pandemi sürecinde önemi daha da ön plana çıkan tarım sektöründe, sürdürülebilir üretimin önemini herkes gördü. Ama bu zamlar karşısında üreticilerimiz çaresiz kalıyor ve bağına  bahçesine gereken bakımı yapamıyor” dedi.
 
“Fındık kaç para, gübre kaç para?”
Gübre ve diğer her şeye zam geliyor ve fiyatlar artıyor. Dolar kuru aldı başını gitti. Ama bilin bakalım neyin fiyatı hiç artmıyor? Evet, ilimiz ve ülkemiz için çok önemli bir ürün olan fındığın fiyatı yerinde sayıyor. Üretici küsmesin de ne yapsın. Emeğinin karşılığını alamadığı gibi bir de cebinden ekstra para çıkıyor. Bu iş böyle gitmez, acilen bir çözüm üretilmelidir” dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: GÜBREYE, 100’ÜN, ÜZERİNDE, ZAM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı