GEÇMİŞİ MİMARİSİ BU YAPILARDA OLACAK
Haber
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 09:12 Bu haber 878 kez okundu
 
GEÇMİŞİ MİMARİSİ BU YAPILARDA OLACAK
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, özellikle kırsal alanlarda uygulanmak üzere düşük maliyetli ve geleneksel tarzda tek tip cami projeleri hazırlamak için çalışma başlattıklarını söyledi
Kültür Haberi
GEÇMİŞİ MİMARİSİ BU YAPILARDA OLACAK

    Başkan Yılmaz, Ordu’nun tüm mahallelerinde uygulanabilecek şekilde geleneksel mimariye sahip tek tip cami projesi hazırlayacaklarını belirterek, “Kent estetiğini ön planda tutarak Ordu’muzu model şehir yapma yolunda hızla ilerliyoruz. Bu kapsamda, mahallelerimizde geleneksel mimariye uygun ve modern tek tip cami projesi uygulamasına geçiyoruz. Maalesef bazı mahallelerimizde çok katlıolmasına rağmen cemaati az olan camilerimiz var. Şimdi bu tür camilerin yerine geleneksel tarzda Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtan, tek katlı, ahşap dekorasyonlu ve içi kolay ısıtılabilir camiler yapma yönünde karar aldık.  Bununla ilgili proje hazırlıklarımız devam ediyor. Maliyeti şu an yapılan camilerden daha uygun. Isınması ve korunması daha kolay olan bu camiler, estetik açıdan da daha uygun. Önünde şadırvanı da olan projelerimizi, muhatabı olan kişilere teslim edecek ve halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

BİLİNÇSİZ CAMİ YAPIMININ DA ÖNÜNE GEÇİLECEK
    Camilerin tasarımında geleneksel yapı özelliklerinin ön planda tutulacağına dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “İlçe ve mahallerimizde çok ciddi cami yapımı seferberliği var. Bunun israf derecesinde, bilinçsiz ve hesapsız yapılmasının önüne geçeceğiz ve bu kapsamda camilerimizi de tek tip hâle getireceğiz. Bundan sonra camiyle ilgili yapılacak çalışmalarda genel hatlarıyla Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan görsellerimizin kullanılması daha uygun olacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: GEÇMİŞİ, MİMARİSİ, BU, YAPILARDA, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı