Fındıkta örnek uygulama timleri sahada

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
05 Kasım 2021 - Cuma 09:06 Bu haber 1178 kez okundu
 
Fındıkta örnek uygulama timleri sahada
“İşimiz saha gücümüz saha” 35 tim 105 teknik personel ile fındıkta örnek uygulama timleri sahada projesi 2021 yılında da uygulanmaya devam ediyor
Ekonomi Haberi
Fındıkta örnek uygulama timleri sahada

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ordu Ziraat Odaları iş birliğinde 2019 yılında hayata geçirilen "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi" 2021 yılında da105 teknik personelimizden oluşan 35 budama timi tarafından uygulanmaya devam ediliyor.
Proje kapsamında oluşturulan 35 Tim'de görev alan teknik personelimize yönelik düzenlenen hizmetiçi eğitime katılarak burada bir açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Şu anda Teyneli Mahallesi'nde bir fındık bahçesindeyiz. Ana ürünümüz fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalarımızı ilimiz genelinde sürdürüyoruz. Bu amaçla "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi" kapsamında 105 teknik personelimizden oluşan 35 budama timi "İşimiz Saha Gücümüz Saha" sloganıyla sahada verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalara devam ediyorlar. Bugün bu bahçede hem budama çalışmalarını yürütüyor hem de il genelinde fındıkta örnek uygulama timlerinde görevli arkadaşlarımızın İl Müdürlüğümüz uzman personelleri tarafından hizmet içi eğitimleri yapılıyor. Bu hizmet içi eğitim kapsamında arkadaşlarımıza budama, gübreleme, zirai mücadele ve fındıkla ilgili bilinmesi gereken her konuda eğitim veriliyor. Bu eğitimden sonra arkadaşlarımız daha donanımlı bir şekilde sahaya çıkıp üreticilerimize katkıda bulunacaklar" sözlerini kullandı.
 
ÖRNEK BAHÇELERDE VERİM ARTIYOR
Şuana kadar oluşturulan örnek bahçelerde çok yüksek verime ulaşıldığının altını çizen İl Müdürü Yılmaz; "Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla bugüne kadar uyguladığımız çeşitli projeler ile birlikte 3 bin adetin üzerinde örnek bahçe oluşturduk. Oluşturduğumuz örnek bahçelerde dekara 250-300 kilogram verime, hatta sulama yapılan bahçelerde dekara 400-450 kilograma kadar ulaştık.  Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi fındıkta budama, gübreleme ve zirai mücadele çalışmaları ve imkanı olan bahçelerde sulama sisteminin kurulması verim ve kaliteyi ciddi manada artıran unsurlardır. Tabii öncelikli olarak bir bahçede gübreleme çalışması yapmadan önce toprak tahlilinin alınması ve analiz sonucuna göre gübreleme programının yapılması gerekiyor. Bu gübreleme programının düzgün bir şekilde uygulanması durumunda verimde ciddi artışlar sağlanabiliyor. İnşallah örnek bahçelerimizin sayısını il genelinde artıracağız ve bu bahçelerin sayısı arttığı sürece fındıkta bugünkü rekoltelerin çok daha üstüne çıkmış olacağız ve böylece fındığın ilimiz ekonomisine olan katkısını da artırmış olacağız." Şeklinde konuştu.
 
FINDIKTA BUDAMAYA DİKKAT!
"Fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında tekniğine uygun bir budama olmazsa olmazımızdır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Bizim ocaklarımız da 6-7 dal, çeşide göre 8 dal olması gerekirken 20-30 dal olan ocaklarımız mevcut. Öncelikli olarak dekarda dal sayısını 250-300'e düşürmemiz gerekiyor. Tabii budama çalışmalarında öncelikli olarak ocaklardaki dip sürgünlerini almamız gerekiyor. Ocakta olması gereken dal sayısını ayarladıktan sonra dallar üzerinde de sürgünlerin rahatça gelişebilmesi için dal üstü budamalarını da yapmamız gerekiyor. Bu dal üstü budamalar da kuruyan zayıf, cılız sürgünleri kesip çıkarmamız gerekiyor ve dalın uç kısmını kesip aldığımız vakit uyuyan gözlerin uyanmasını ve dal üzerinde yeni yan dalların oluşmasını sağlıyoruz. Bu dalın üzerindeki oluşan yeni yan dallarda verimin önemli derecede artmasına katkı sağlıyor" ifadelerini kullandı.
 
ZİRAİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Fındıkta verim ve kalite için zirai mücadele çalışmalarına da değinen İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; "Zirai mücadelede öncelikle fındık kurdu, dalkıran zararlısı ve külleme hastalığı ile düzenli olarak mücadele yapmamız gerekiyor. Bu zararlılara karşı düzenli olarak mücadeleyi yaptığımız takdirde yine arzu edilen verim seviyelerini ulaşmış oluyoruz. Mücadeleleri yapmadığımızda bahçelerimizde ciddi verim kayıplarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sulama yine verimi direkt etkileyen ve verimde ciddi artışlara sebep olan bir konu o yüzden üreticilerimizin bahçelerinde sulama imkanları varsa mutlak suretle bahçelerinin sulama tesislerinin kurmalarını öneriyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Fındıkta, örnek, uygulama, timleri, sahada, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı