FINDIK TOPLAMAK ARTIK DAHA KOLAY

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:54 Bu haber 2452 kez okundu
 
FINDIK TOPLAMAK ARTIK DAHA KOLAY
Kabadüz Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Ogün Kurt; ''Fındık tarımı gün geçtikçe yeniliklerle tanışmaya devam ediyor. Bu yeniliklerin ilk amacı ise iş gücünü en aza indirmektir. Bunun çözümü için de file yöntemi ile hasadı geliştirdik'' dedi
Ekonomi Haberi
FINDIK TOPLAMAK ARTIK DAHA KOLAY

File yöntemi ile fındık toplamanın daha kolay ve pratik olduğunu ifade eden Kurt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ''Bu yöntem oldukça basit bir kuruluma sahiptir. Filelerin yaklaşık 10 ile 15 yıl kullanımı mümkündür. Fındık hasadından yaklaşık 10 gün önce araziye serilen file ile fındık randımanına kavuşmuş şekilde dökülür ve 4 ya da 5 kişi ile çuvallara doldurulur. Bu kişiler bir günde ortalama 150 çuval yani 2,5 ton fındık toplamış olurlar. Filenin kurulumu engebeli arazilerde de  düz arazilerde de oldukça  basittir. 4 kişi bir günde 25 dönüm bahçeye rahatlıkla fileyi serebilir. Ayrıca yabancı otlar filenin alt kısmında kalacağı için çürümeye başlar ve toprağa organik gübre olarak karışır. Maliyetine gelecek olursak metrekaresi 1,75 TL olup oldukça uygundur. Unutmayalım tarım yenilik ister'' dedi.
 
''İş gücünü büyük oranda azaltıyor''
Kabadüz ilçesi Esenyurt mahallesinde fındık üretimi yapan Zühtü Altuntaş ise bu yenilikçi fındık toplama sistemi ile ilgili şunları söyledi; ''Geçen yıl 10 ton fındığı toplamaya 44 bin lira, taşıması ile birlikte neredeyse 50 bin lirayı bulan bir masraf yaptım. Bu yıl fındık işçilerine vereceğim parayı fileye verdim ve bir yılda kendini amorti edeceğini biliyorum. Gelecek sene yaklaşık 8-10 bin lira ile 10 tonluk bahçenin fındığını toplamayı hedefliyorum.  Bu da demektir ki sadece fındık toplamadan edeceğim kar en az 40 bin lirayı bulacaktır. Buradan yetkililere sesleniyorum; bu sistemi elimizden geldiğince duyuralım. Bir yıl sonra fındığı olan her aileye fazladan bir kazanç kapısı olacaktır'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Orçun Uçar
Etiketler: FINDIK, TOPLAMAK, ARTIK, DAHA, KOLAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı