FINDIK MANTARLARI TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 11:35 Bu haber 642 kez okundu
 
FINDIK MANTARLARI TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI
Ordu’nun yüksek rakımlı mahallelerinde yetişen ve yöresel bir lezzet olan fındık kirmidi veya tirmidi olarak bilinen mantarlar tezgahlardaki yerlerini aldı
Gündem Haberi
FINDIK MANTARLARI  TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI

Özellikle kentin yüksek kesimlerinde ve bol yağış alan yerlerde yetişen fındık mantarları, yaz aylarında Ordu'da sofraların vazgeçilmezi ürünleri arasında yerini alıyor. Ordu'nun yüksek kesimlerinde yağışların ardından oluşan ve hasat edilen fındık mantarları şu an kilosu 50 liradan  satışa sunuluyor. Ordu’da çokça tüketilen fındık mantarlarının kavurması ve turşusu yapılarak tüketilen, kendine has kokusu ve lezzetiyle insanların oldukça ilgisini çekiyor ve rağbet görüyor. 
 
“Fındık mantarına talep oldukça fazla “
Kentin işlek caddelerinden biri olan Sırrı Paşa Caddesi üzerinde seyyar mantar satışı yapan esnaflar, yüksek kesimlerde zor şartlar altında toplanan mantarların, insanlar tarafından oldukça fazla talep gördüğünü   söyledi. Yüksek bölgelerde ve ormanlık alanlarda yerel halk tarafından toplandıktan sonra tezgahlarda satılan mantarlar en fazla 2-3 gün bekletilmesi gerektiğini, aksi takdirde bozulabildiğini belirten mantar satıcıları, “Bu mantarlar bölgede en çok kavurma olarak tüketiliyor. İnsanlar şimdiden kilolarca alıp, turşusunu kuruyor ve dondurucularda muhafaza ediyor. Özellikle gurbetçiler daha fazla talep gösteriyor, rağbet fazla. Vatandaşlar mantar alırken taze olmasına mutlaka dikkat etsinler. Bayat veya bozulmuş mantar tüketmek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Zaten Ordu halkı mantarın taze olup olmadığını bir bakışta anlar” dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FINDIK, MANTARLARI, , TEZGAHTAKİ, YERİNİ, ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı