FINDIK FİYATINI YÜKSELTECEK FORMÜL BELLİ
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 10:59 Bu haber 691 kez okundu
 
FINDIK FİYATINI YÜKSELTECEK FORMÜL BELLİ
Saadet Partisi (SP) Ordu İl Ekonomi İşleri Başkanı Haluk Şensoy, “Fındık fiyatının yükselmesi için formül belli: “1-Emanete fındık verilmeyecek. 2-Üretici bu zaman zarfında TMO’ya yönelecek” dedi
Ekonomi Haberi
FINDIK FİYATINI YÜKSELTECEK FORMÜL BELLİ

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındığın kilosunu 27 liradan, levant kalite fındık ise kilosunu 26.5 liradan alımlarını sürdürürken, serbest piyasada ise fındık fiyatları düşmeye devam ediyor. Serbest piyasadaki fındık fiyatının düşüşünü sürdürmesine tepki gösteren üreticiler, bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyor. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Şensoy, Şu an fındık fiyatını arz ve talebin belirlediğini kaydetti. Fındık fiyatlarının yükselişe geçmesi için formülün belli olduğunu dile getiren Şensoy, şu ifadelere yer verdi; “Öncelikle üreticilerimiz emanete fındık verme olayını son vermeli. Kimse emanete fındık vermesin kardeşim. Sonrasında ise üreticilerimiz bu zaman zarfında TMO’ya yönelmeli. Ürününü TMO’ya satmalı ya da satmıyorsa bile TMO’dan randevu almalılar. Kısacası TMO’ya bir rağbet, artan bir talep oluşmak zorunda. TMO’ya talebin artmasıyla birlikte bu durumu gören ve okuyan serbest piyasa ise fiyatı yükseltmek zorunda kalacaktır. Bu çok basit bir denklem ve yanılma payı yok denecek kadar az. Eğer bu formülü, bu denklemi üreticilerimiz başarılı bir şekilde uygularsa fındık fiyatı otomatikmen yükselişe geçecektir diye düşünüyorum” dedi.
 
“Fındık fiyatı 26,5 lira olarak açıklanmamalıydı” 
Şu an 23-24 lira bandında seyreden fiyatta tüccarın bir suçu yok diyen Şensoy, “Bütün suç yeni sezon fındık fiyatını 26,5 TL olarak açıklayanlarda. Üreticilerimiz hiç boşuna tüccara, manava suç bulmasın” dedi.  
 
“Şu anki fiyat geçen seneden bile düşük”
Geçen yıl bu zamanlar serbest piyasada fındık fiyatı 25 lira bandındaydı diyen Şensoy, sözlerine şöyle devam etti; “Şu an fındık 23,5 liraya kadar geriledi. Geçen yıl ki fiyatların bile altına düştü. Kimse bunu görmüyor mu? Duymuyor mu? Yazıklar olsun demekten dilimizde tüy bitti. Üreticinin hakkını yiyen kim varsa, bu dünyada da öbür dünyada da burunlarından fitil fitil gelir inşallah” dedi. 
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: FINDIK, FİYATINI, YÜKSELTECEK, FORMÜL, BELLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı