FINDIK DALLARINI KURUTUYOR
Haber
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 09:14 Bu haber 890 kez okundu
 
FINDIK DALLARINI KURUTUYOR
Ordu'da genellikle dozirik adıyla bilinen mayıs böceğinin larvaları fındık ağacının kökleriyle beslenerek fındık dallarının kurumasına yol açıyor
Ekonomi Haberi
FINDIK DALLARINI  KURUTUYOR

Konu hakkında üreticilere önemli uyarılarda bulunan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, ''İlimizde genellikle dozirik adıyla bilinen mayıs böceğini neredeyse herkes bilir. Özellikle köylerde akşam vakitlerinde ışığa gelen, pencere camlarına vuran ve perdelere, tüllere takılan güçlü ve yapışkan bacakları olan, uçan bir böcek türüdür. Bu dozirik diye tabir edilen ve gerçek adı mayıs böceği olan bu böceğin larvaları, fındığın saçak köklerini, kılcal köklerini yiyerek beslenirler ve fındık ocaklarını kuruturlar. Birçok üretici bunu pek bilmez. Topraktaki bitki besin elementlerini ve suyu alan kılcal köklerdir, yani etrafa dağılmış olan saçak köklerdir. Mayıs böceklerinin larvaları ise bu kılcal kökleri koparırlar ve yerler. Kılcal köklerdeki besinlerle yaşarlar. Bu larvalar fındık ağacının hayatla olan bağlantısı koparıyor da diyebiliriz. Zamanla fındık dalları ve ocakları kurumaya ve yapraklar sararmaya başlar. Bu tarz şikayetleri olan üreticiler fındık ağacının kökünü 20 santim kadar çapaladığında, halka şeklinde kalın kutlar yani larvalar gördüğünde bu teşhisi kendileri de koyabilirler. Bu mayıs böceği larvaları bütün bahçeyi aynı anda çökertmez. Diyelim ki 5 dönümlük bir fındık bahçesinde 3-5 ocak bu şekilde kurumaya ve zarar görmeye başladı. Bu sayı diğer yıl 10-15 ocak olarak alanını genişletebilir. Çok sıkıntılı bir durumdur ve mücadelesi de çok zordur. Çünkü bu larvalar toprağın altında, kökün dibinde yetiştiği için kimyasal mücadelesi çok zordur. Kimyasal mücadelede en çok dikkat edilmesi gereken durum da ilacın dozunda kullanılmasıdır. Eğer dozundan fazla kimyasal ilaç kullanılırsa bu da çok zararlı bir durum ortaya çıkartır. Hem fındık için hem de insanlar için. Bu yüzden kimyasal ilaçlar kullanılırken son derece bilinçli ve hassas davranılmalıdır'' dedi.
 
''Mücadele etmek çok zor''
Şensoy, ''Dozirik olarak tabir edilen böceğin larvalarıyla mücadele şu şekilde olmalı; toprağı çapalamak. Bu da çok külfetli bir yöntemdir. Çünkü fındık ocağından  vazgeçmeniz gerekiyor. Fındığın dallarını kesip bölgeyi ters yüz etmektir bu yöntem. Toprak çapalanıp, ters yüz edildiğinde larvalar meydana çıkar ve meydana çıkan larvalar da büyük ihtimalle kendiliğinden ölür zaten. Ama kimse hazır dikili olan fındık ocağını bu şekilde heba etmek istemez. O yüzden kimyasal ilacı suyla karıştırıp sorun olan fındık ocağının çevresine uygulama yöntemi en çok başvurulan yöntemdir. Eğer bu benim bahçemde görüldüyse, hemen yanımdaki komşu bahçelerde de görülebilir. Bu yüzden Mayıs Böceği larvalarıyla mücadele edilirken hep beraber mücadele edilmelidir. Ben bahçemi ilaçladım benim fındığıma bir şey olmaz diye düşünmek çok yanlıştır. Temennimiz bu larvaların bölgemizi vurmamasıdır. Çünkü mücadelesi çok uğraş isteyen ve üreticiyi zorlayan bir durumdur'' dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FINDIK, DALLARINI, , KURUTUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı