FINDIK BAHÇESİNE HERBİSİT SOKMAYIN
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 11:34 Bu haber 950 kez okundu
 
FINDIK BAHÇESİNE HERBİSİT SOKMAYIN
Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy; ''Fındık bahçelerinde bilinçsiz herbisit kullanımı çok tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Herbisit; bitkileri öldüren veya gelişimlerini engelleyen kimyasal maddelerdir, yani kimyasal ilaçlardır'' dedi.
Ekonomi Haberi
FINDIK BAHÇESİNE  HERBİSİT SOKMAYIN

Fındık ocaklarının içindeki dip sürgünlere bile üreticilerin artık herbisit atmaya başladığına dikkat çeken Ziraat Mühendisi Şensoy, Bu durumun çok tehlikeli ve tedirgin edici olduğunu belirtti. Üreticileri bilinçli herbisit kullanımı konusunda uyaran Şensoy, şu ifadelere yer verdi; ''Daha açıklayıcı bir şekilde ifade etmek gerekirse eğer; halk arasında ısırgan ilacı veya kurutma ilacı olarak da bilinen kimyasal maddelere herbisit denir. Bizim gözlemlerimize göre üreticilerimiz maalesef bu kimyasal ilaçları fındık bahçelerinde çok bilinçsiz bir şekilde kullanıyorlar. Bu oranlar her geçen gün daha da artıyor. Biz üreticilerimize bu kimyasal ilaçları neden kullanıyorsunuz diye sorduğumuzda ise üreticiler; 'benim zamanım yok ki, bir işçi yevmiyesi şu kadar, böyle mücadele etmek daha basit, ilacı atıyorum bahçe tertemiz oluyor' diyorlar. Halbuki teknik yönden biz onları bilgilendirmeye çalıştığımızda biraz mahcup oluyorlar. Çünkü doğaya zarar vermiş oluyorlar, tahrip etmiş oluyorlar. Ekolojik dengeye de ciddi zarar veriyorlar ve daha uzun süre ve kalitede fındık verecek olan fındık bahçesini erkenden yaşlandırıyorlar. Fındık da sonuçta canlı bir bitkidir. Buna devamlı kimyasal verdiğinizde metabolizmasını bozmuş oluyorsunuz. Bir fındık dalı 20-25 yıl fındık verecekken herbisit kullandığınızda 5-10 yıl içinde fındık dalı ömrünü tamamlıyor. Bunları devamlı anlatıyoruz, bilinçli olunması gerektiği konusunda insanları sürekli uyarıyoruz ve uyarmaya da devam edeceğiz'' dedi. 
 
''Eğimli fındık bahçelerinde kesinlikle herbisit kullanmayın''
Üreticilerimiz çok eğimli olmayan bahçelerinde lokal alanlara herbisit uygulayabilirler diyen Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü; ''Tabi hiç uygulamasalar daha iyi olur ama bilinçli bir şekilde, lokal olarak uygulanabilir. Lokal olarak bilinçli bir şekilde uygulanabilir diyoruz ama eğimli bahçelerde kesinlikle herbisit kullanmasınlar. Hatta bahçeye yaklaştırmasınlar bile. Fındık ocaklarının içindeki dip sürgünlere bile üreticiler artık herbisit atmaya başladı. Bunlar çok tehlikeli, tedirgin edici ve üzücü durumlar. Dediğim gibi hem doğayı öldürüyor, hem de fındığı erkenden yaşlandırıyor. Fındığın randımanı, kalitesi de otomatik olarak aşağılara düşüyor, tehdit altında kalıyor. Üreticilerimiz kimyasal ilaç kullanmadan önce mutlaka bir yetkiliye, bir ziraat mühendise danışsın. Bu çok önemli. Kendi kafalarına göre kimyasal ilaç kullanmasınlar'' dedi. 
 
''Yabancı ot mücadelesi en az 2 defa yapılmalı''
Dönem itibariyle fındıkta yabancı ot mücadelesi başladı diyen Şensoy, şu ifadelere yer verdi; ''Şu an üreticilerimiz özellikle sırt motorlarıyla yabancı ot mücadelesine başladılar. Eskiden kara tırpan dediğimiz araç gereçlerle yapılıyordu bu mücadele ve oldukça zahmetliydi, çok masraflıydı. Ama üreticilerimiz artık yeni nesil tırpan motorlarını kullanarak teknolojiden yararlanıyorlar. Biz bu yabancı ot mücadelesinin yılda en az 2 defa yapılmasını öneriyoruz. Tabi bu hem zaman gerektiriyor hem de iş gücü ve nakit gerektiren bir durum. Üreticilerimiz böyle olunca açıkçası bir kıskaçta kalıyor. Üreticilerimiz genelde yabancı ot mücadelesini yılda tek bir kez yapıyorlar. Temmuz'un sonunda başlayıp olayı bitirmeye çalışıyorlar. Ama ekonomik durumu biraz daha iyi olan üreticilerimiz yılda 2 defa tırpan kullanarak bahçelerini temizliyorlar'' dedi. 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: FINDIK, BAHÇESİNE, , HERBİSİT, SOKMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı