ENGİNYURT'TAN BAKAN PAKDEMİRLİ'YE İSTİFA ÇAĞRISI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
29 Eylül 2021 - Çarşamba 09:02 Bu haber 493 kez okundu
 
ENGİNYURT'TAN BAKAN PAKDEMİRLİ'YE İSTİFA ÇAĞRISI
Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "Çiftçimiz mağdur değil" sözlerine tepki gösterdi
Gündem Haberi
ENGİNYURT'TAN BAKAN PAKDEMİRLİ'YE İSTİFA ÇAĞRISI

Bakan Pakdemirli'yi istifaya çağıran Enginyurt, "Öyle bir Tarım Bakanımız var ki evlere şenlik. Çiftçi tekelci sermayeye mahkûm oldu. Neresi mutlu üreticinin, kim mutlu?" dedi.
Demokrat Parti Ordu Milletvekili Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin ‘Çiftçimiz ilk defa en yüksek fiyattan ürün satıyor, çiftçimizin yüzü gülüyor, çiftçimiz mağdur değil’ sözlerine tepki gösterdi. 
 
“ÇİFTÇİ TEKELCİ SERMAYEYE MAHKUM OLDU”
Enginyurt; “Türkiye hakikaten en kötü tarım bakanı tarafından yönetiliyor. Öyle bir Tarım Bakanımız var ki evlere şenlik. Son açıklamasıyla, çiftçiyi çileden çıkarttı. Diyor ki, ‘Çiftçimiz ilk defa en yüksek fiyattan ürün satıyor, çiftçimizin yüzü gülüyor, çiftçimiz mağdur değil.’ Tarım Bakanı uzayda mı yaşıyorsun? Tarım Bakanı, hakikaten bu ülkenin Tarım Bakanı mısın? Çiftçiden haberdar mısın? Fındık üreticisi geçen sene, 26 liradan fındık satarken bu üretici bu sene serbest piyasa fındığını 23 liraya satıyor Tarım Bakanı. 23 lira, maliyetini bile karşılamıyor. İtalyan tekelci firma ve bir grup çete fındıkta hakimiyet kurdu. Piyasaları alt üst etti. Toprak Mahsulleri Ofisi bir sürü şart koştu. Dolayısıyla, çiftçi tekelci sermayeye mahkûm oldu” dedi:
 
“TEKELCİ SERMAYEYE DUR DE”
Enginyurt; “Neresi mutlu üreticinin, kim mutlu? Amele parasını bile ödeyemedi üretici. Maliyetleri karşılayamadı fındık üreticisi. Dolayısıyla, fındık üreticisi tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Tarım Bakanı’nı derhal istifaya davet ediyorum. Tarım Bakanı, eğer istifa etmeyip çiftçinin bakanı olacaksan bu tekelci sermayeye ‘dur’ de. Bu sene rekolte düşük. Fındık yeterince olmadı. Böyle bir dönemde fındığın en az 30 lira olması gerekirken fındık 23 liradan satılıyorsa demek ki tekelci firmaya Türkiye’yi fındık üreticisini teslim ettiniz” dedi.
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: ENGİNYURT'TAN, BAKAN, PAKDEMİRLİ'YE, İSTİFA, ÇAĞRISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı