Dünya Fındık Haftası kutlandı

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
17 Ağustos 2021 - Salı 09:22 Bu haber 2134 kez okundu
 
Dünya Fındık Haftası kutlandı
Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) organizatörlüğünde gerçekleştirilen Dünya Fındık Haftası’nın ilki 9-15 Ağustos tarihleri arasında yapılan etkinliklerle başarı ile gerçekleştirildi
Ekonomi Haberi
Dünya Fındık Haftası kutlandı

Türkiye, dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını gerçekleştiriyor. Bundan hareket ederek fındığın tanıtım ve tüketimine de katkı sağlamak amacıyla her yılın Ağustos ayının ikinci haftasının Dünya Fındık Haftası olarak kutlanmasına karar verildi.

9 Ağustos Pazartesi günü Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün katıldığı açılış töreni ile başlayan haftada, Fotoğraflarla Fındık Sergisi açıldı. Örnek bahçe ziyareti gerçekleştirildi. Fındık Ticaretinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri tüccarların katılımı ile yapıldı. Trabzon Botanik Bahçe’de 21 çeşit fındık türünün yer aldığı bahçe yeniden dizayn edildi.

Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, Fındık Araştırma ve Uygulayıcı Orhun Güven ile Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün katılımı ile “Fındıkta Ezberi Bozanlar” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Trabzon Valisi Ustaoğlu ve TMO Genel Müdürü Güldal’ın da katıldığı Dünya Fındık Ödülleri töreninde, fındığa değer verenler, destek olanlar, akademik çalışma yapanlar ile 2020 yılı rakamları ile fındık ihracatında ilk 10 sırada yer alanlara törenle gümüş telkareden çotanak şeklinde imal edilen plaketleri takdim edildi.

Dünya Fındık Haftası, Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’nde 2014 yılında tek gövde sistemi ile kurulan ve 7’inci yılında dekarda 250 kilogram fındık verecek seviyeye ulaşan Ömer Ustaömeroğlu’na ait örnek hahçede, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ünde katıldığı hasat etkinliği ile tamamlandı.

TTB Başkanı Eyyüp Ergan’ın değerlendirmesi:

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Dünya Fındık Haftası’nın ulusal ve uluslararası platformda kabul görmesi için gereken girişimleri yapıp, logosunu da tescil ettirdiklerini belirterek, “Borsa olarak sektördeki kuruluşlardan da destek alarak Dünya Fındık Haftası’nın en iyi şekilde değerlendirilmesi için bir ilki daha başlattık. Önümüzdeki yıllarda öncelikle fındığın verimi ve kalitesi, tanıtım ve tüketimi ile Dünya Fındık Haftası’nın da daha katılımcı kutlamasını arttırmak için gerekenleri hep birlikte yapacağız. İlk kutlama etkinliğinde her şekilde destek olanlara çok teşekkür ediyoruz. Gelecek yıl haftanın daha detaylı ve geniş katılımlı olarak Türkiye’de ve Dünya’da kutlanması için sektörde yer alan kurum, kuruluş ve kişileri de göreve davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: Dünya, Fındık, Haftası, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı