''DİKKATLİ OLMAZSAK BAŞA DÖNERİZ''
Haber
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 12:39 Bu haber 2829 kez okundu
 
''DİKKATLİ OLMAZSAK BAŞA DÖNERİZ''
Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş; ''Okulların 1 Haziran'da açılması çok riskli. Bulaşıcı virüs konusu tam anlamıyla sona ermeden yapılacak en küçük hata başa dönmemize sebep olacaktır'' dedi.
Eğitim Haberi
''DİKKATLİ  OLMAZSAK  BAŞA DÖNERİZ''

Okulların açılma tarihini ve YKS tarihini değerlendiren Başkan Okumuş, İnsan hayatı herşeyden önemlidir. Dolayısıyla aceleci davranmamak gerekir diyerek sözlerine şöyle devam etti; ''Yaklaşık iki aydan beri verilen mücadeleyi riske atmamamız çok önemli. MEB Bilim Kurulu ile son ana kadar iletişimde olmalı ve herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayacak- sak eğer önce 8 ve 12.sınıfların, daha sonra da okul öncesi, özel eğitim ve ilkokullar haricindeki, ortaokul ve liselerin bu konuda sisteme alınması söz konusu olabilir'' dedi.
 
''Önümüzdeki yıl ara tatiller
 iptal edilsin, 1-30 Eylül'de
 telafi eğitimi yapılsın''
Okumuş; ''Koronavirüs tehlikesinin ülkemizi tehdit etmeye başlamasıyla birlikte devletimiz hızla tedbirleri hayata geçirdi. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı da okullarımızda eğitime ara vererek salgının yayılımına karşı tedbir aldı. Bakanlık, hemen arkasından öğrencilerimizin kesintiye uğrayan eğitim süreçlerine destek olmak ve çocuklarımızın öğrenme motivasyonlarına katkı sunmak amacıyla 23 Mart’tan itibaren EBA üzerinden televizyon ve internet aracılığıyla uzaktan eğitim faaliyetini hizmete soktu. Bu anlamda hızlı hareket ederek örnek bir çalışmaya imza atan karar vericilere ve uzaktan eğitim sürecine katkı sunan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.
MEB ikinci bir tedbir olarak da TELAFİ EĞİTİMİ yapılacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk bu konuda yaz tatili için bir planlamalarının olmadığını, telafi eğitiminin Haziran ya da Eylül’de olabileceğini ifade etti.
Bize göre de ülkemizin mevsim koşulları, tarım işçisi ailelerin durumu ve uzun süredir evlerinde kapalı kalan çocuklarımızın psikolojisi düşünüldüğünde telafi eğitimi için en uygun zaman Eylül ayıdır'' dedi.
 
''Milli Eğitim Bakanlığı’na bir öneride bulunuyoruz''
Okumuş; ''Pek tabi ki, üç aylık bir kesintinin birebir telafi edilmesi mümkün değildir. Ancak makul bir süre içerisinde yoğunlaştırılmış bir telafi eğitimiyle öğrencilerimizin kayıplarının rehabilite edilmesi gayretinde olunmalıdır. Bu itibarla önümüzdeki öğretim yılında Kasım ve Nisan aylarında yapılacak ara tatiller iptal edilerek, 1-30 Eylül arasında 1 aylık telafi eğitimi yapılabilecektir. Bu şekilde hem bir aylık makul bir süre telafi eğitimine tahsis edilmiş, hem de 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nın ders programının süresinden kesinti yapılmamış olacaktır. MEB’in bu konuda bir an önce açıklama yapması gereklidir. Çünkü belirsizlik durumu hem öğrencilerimizin hem de çalışanların motivasyonunu olumsuz etkilemektedir'' dedi.
''YKS'nin bir ay öne alınmasını 
doğru bulmuyoruz''
Okumuş; ''Zira 25-26 Temmuz 2020'ye göre planlama yapan öğrenciler ve velileri şu anda şokta.27-28 Haziran 2020'ye sınavın çekilmesi 30 dakika ek süre verilerek sorunu çözemez.Bu konuda süreç netleşmeden uyarılarımızı yapmıştık.
Malum olduğu üzere Korona tehlikesinin başlaması üzerine 20-21 Haziran 2020’de yapılacak olan YKS 25-26 Temmuz’ a ertelenmişti.
Şimdi ise tekrar Haziran sonuna çekilmesi tartışılıyormuş. Gerekçesi de turizm sezonunu olumsuz etkileyeceği için sektör temsilcilerinin bu yönde talebinin olmasıymış'' dedi.
 
''Öğrencilerimizin motivasyonunu düşünen yok''
Okumuş; ''Her tarih değişikliğinin, öğrencilerimizin psikolojisini allak bullak ettiğini görmek bu kadar zor mu?
Oyun mu oynuyoruz. YKS ile ilgili kararı Turizm Bakanlığı mı belirleyecek. Bir an önce açıklama yapılmalı ve üniversite adayı öğrencilerimiz rahatlatılmalıdır. Görülen o ki uyarılarımız dikkate alınmamış.Milyonlarca öğrenci ve ailesi isyanda.Bu türden kararlar istişareyle alınmalıydı.Varsın tatil olmasın,çocuklarımız bu ülkenin geleceği,onların olumsuz etkilenmesindense tatil yapmayalım ne olur?
Sınavın öne alınması sadece tarihin öne çekilmesi değil,bu çocukların geleceğinin etkilenmesi manasına geliyor'' dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: ''DİKKATLİ, , OLMAZSAK, , BAŞA, DÖNERİZ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı