ÇEYREK ALTININ YERİNİ 'YARIM GRAM' ALDI
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 10:28 Bu haber 406 kez okundu
 
ÇEYREK ALTININ YERİNİ 'YARIM GRAM' ALDI
Kısıtlamaların kaldırılması ve düğün sezonunun başlamasıyla birlikte düğünlerin vazgeçilmez takısı olan altınlara rağbet arttı ama kuyumcular son günlerde düğün hediyesi olarak çeyrek altın yerine yarım gramlık altınların tercih edildiğini belirtti
Ekonomi Haberi
ÇEYREK ALTININ YERİNİ 'YARIM GRAM' ALDI

Ordu'daki kuyumcular ve sarraflarla pandemi sürecinde dalgalanmalar yaşayan ve yükselen altın fiyatları hakkında konuştuk. Bilindiği üzere şehrimizin ekonomisi fındığa dayalı ve yaz sezonunda ise gurbetçilerin şenlendirdiği bir şehiriz diyen esnaflar, sözlerine şöyle devam etti; ''Her yıl yaz mevsiminde düğün sezonu olması nedeniyle işlerimiz genelde iyi gider. Ama son yıllarda özellikle ekonomik kriz ülkenin her bölümünde olduğu gibi şehrimizde de kendisini hissettiriyor. Bununla birlikte altın fiyatlarının döviz bazında seyretmesiyle beraber 500  liraları aşan gram altın fiyatı artışı vatandaşların da doğal olarak alım gücünü olumsuz etkiledi. Asgari ücretin ise 3 bin lira civarında olduğu bir zamanda bir dal bileziğin binlerce lira olması haliyle hem vatandaşı hem de biz esnafları güç durumda bırakıyor. Çünkü biz bu işin  emekçi tarafındayız. Elimizdeki malın miktarı artmadıktan sonra gramının artması kuyumcu esnafına bir şey kazandırmıyor. Kuyumcu esnafı bu aradaki alım satımdan ekmeğini çıkarır. Sirkülasyon olmadığı sürece her şeyde olduğu gibi kuyumcular da zarar ediyor. Şu an bir çeyrek altın 830 lira civarında, ayda 4-5 tane düğüne gitmiş olsanız ve her gittiğinizde bir çeyrek altın taksanız toplamda küçük bir servet ediyor. Gram altın ise 500 lira civarında ve bunu bile vatandaş düşünerek alıyor hatta gram altın bile alıp takan sayısı oldukça az. Bunun yerine daha çok yarım ve bir gramlık altınlar daha çok rağbet görüyor'' dedi.
 
''Gram altın yıl sonunda 600 TL'yi görebilir''
Altın fiyatlarının yükselişi sürecektir diye tahmin ediyoruz diyen kuyumcu esnafları, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi; ''Ülkemizde ve ilimizde her zaman en güvenli yatırım limanı olarak altın ön plana çıkar. Altın, uzun vadeli bir yatırımdır yani en az 6 ay ile bir yıl boyunca aldığınız altını yokmuş gibi davranarak elinizde tutmanız gerekir. Altın, kısa vadeli bir yatırım değildir. Şu an altın alanların sayısı fazla ama altın satanların da sayısı fazla. Vatandaşlarımız genellikle ev ya da araba almak için ellerindeki altınları satıyorlar. Bir de ekonomik olarak pandemi herkesi olumsuz etkiledi. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımız da önceden birikim amaçlı aldıkları altınları bozduruyorlar. Altın fiyatları şu an dalgalı devam ediyor ama bizlerin tahminine göre yıl sonunda bir gram altının fiyatı 600 lira civarında olabilir'' dedi.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: ÇEYREK, ALTININ, YERİNİ, 'YARIM, GRAM', ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı