BU SABUN EŞEK SÜTÜNDEN YAPILIYOR 1 YIL TOPRAĞIN ALTINDA BEKLETİLİYOR
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 09:11 Bu haber 552 kez okundu
 
BU SABUN EŞEK SÜTÜNDEN YAPILIYOR 1 YIL TOPRAĞIN ALTINDA BEKLETİLİYOR
Siirt’te arıcılık ve doğal sabun üretimi yapan Adem Çelebi’nin Ordu sahilinde düzenlenen yöresel ürün tanıtım günlerinde standlara yerleştirdiği ‘eşek sütü sabunu’ dikkat çekiyor
Gündem Haberi
BU SABUN EŞEK SÜTÜNDEN YAPILIYOR 1 YIL TOPRAĞIN ALTINDA BEKLETİLİYOR

Son yıllarda eşek sütü sabununa olan talebin giderek arttığını ifade eden Çelebi, özellikle pandemi döneminde hijyen ve doğal temizlik ürünlerine olan ilginin iyice arttığını belirtti. Bu doğrultuda eşek sütü sabununa da talebin giderek arttığını aktaran Çelebi, bu ürünün yapımı ve kullanışı hakkında önemli bilgiler verdi. Altınordu sahilindeki yöresel ürün tanıtım günlerinde en çok dikkat çeken şeylerin başında eşek sütü sabunu geliyor diyen Çelebi, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; “Bu sabun tamamen eşek sütünden yapılıyor. Yaklaşık bir yıl boyunca toprağın altında bekletiliyor ve mayasını yağmur ve çamurdan alıyor. Yapımı şu şekilde; Eşek sütünü ve odun kürünü kazanlarda kaynatıyoruz. Daha sonra kıvamını alınca kalıp halinde toprağa gömüyoruz ve 6-12 ay arası boyunca toprakta gömülü bir şekilde bekletiyoruz. Bu süre içerisinde sabunumuz doğal yollarla hazır hale geliyor. Eşek sütü sabunu yapımı çok zahmetli ve sabır gerektiriyor. Eşek sütü sabununun kilosu ise 170 lira. Ordu’da çok bilinen bir ürün olmadığı için standlarda oldukça ilgi görüyor ve dikkat çekiyor” dedi. 
 
“Faydaları saymakla bitmiyor”
Cildi besleyerek daha genç görünüm sağlama imkanı veren eşek sütü sabunu, aynı zamanda birçok değişik fayda da sunuyor. Eşek sütü, anne sütüne en yakın ayarda olan bir süt çeşididir diyen Çelebi, sözlerine şöyle devam ett; “Sivilce ve akne ile beraber siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Cilt lekeleri ile cilt kararmalarına karşı önlem alır. Kırışıklıkları önler. Cildi gençleştirir ve daha güzel bir görünüm sunar. Cildin sıkılaşmasını sağlar. Cildinde dolgunlaşmasına olanak verir.
Ciltteki nem oranını dengeler ve daha sağlıklı ve parlak bir görüntü sağlar. Ciltteki kararmaları önemli oranda engeller. Hücre yenilenmesine destek verir ve yaşlı hücrelerin ciltten uzaklaşmasına olanak sağlar. Cilde yumuşak dokunuşlar ile kullanmak suretiyle, eşek sütü sabunu özellikle ciltteki birçok farklı unsuru uzaklaştırır. Aynı zamanda gençleşmeyi sağlayan ve yaşlanmayı önleyen hücre yenilemeye önemli bir katkı verir. Tabii sedef ya da egzama gibi cilt rahatsızlıkları konusunda da önemli bir katkı verdiğini ifade etmek mümkündür. Bu sebepten dolayı pek çok kişinin tercih ettiği ve düzenli kullandığı doğal ürünler içerisinde yer alıyor” dedi. 
 
“Eşek sütü sabunu nasıl kullanılır?”
Çelebi; “Eşek sütü sabunu düzenli olarak sabah ve öğlen ile akşam kullanılabilir. Özellikle köpürtmek suretiyle maske niyetine kullanmak oldukça etkilidir. Cilt üzerine dikkatli bir şekilde masaj uygulamak suretiyle 5 dakika sonra yıkamak yeterlidir. Herhangi bir yan etkisi olmamak ile beraber, eşek sütü sabunu vücudun birçok farklı noktasına düzenli olarak uygulanabilir. Ancak açık yaraların üzerinde kullanmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Zira istenmeyen bir takımın yan etkiler bu konuda ulaşabilir” dedi.
 
“Kullanmadan önce bir uzmana danışın”
Son yıllarda popüler hale gelen eşek sütünden yapılan sabunların kullanılmadan önce ise mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiği  belirtiliyor.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BU, SABUN, EŞEK, SÜTÜNDEN, YAPILIYOR, 1, YIL, TOPRAĞIN, ALTINDA, BEKLETİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı