BİLSEM başarıya doymuyor
Haber
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 10:24 Bu haber 2915 kez okundu
 
BİLSEM başarıya doymuyor
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in 2011 yılından bu yana bilimsel çalışmalarına destek verdiği ve ismini taşıdığı Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi başarıya doymuyor
Eğitim Haberi
BİLSEM başarıya doymuyor

Üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini hızla keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla kurulan BİLSEM, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca düzenlenen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda onlarca projeyi geride bırakarak ilimize derece kazandırdı. 
Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi, yarışma finalinde kimya kategorisinde Türkiye birinciliği, biyoloji kategorisinde Türkiye üçüncülüğü ve psikoloji kategorisinde teşvik ödülü kazandı. 
Final sergisinin ve ödül töreninin, ekim ayı içerisinde yapılması planlanan yarışmadan başarıyla dönen öğretmen ve öğrencileri tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bu başarı hepimizin” dedi. 
Tarım ve sağlık alanına katkılar sunması hedeflenen projeleri anlatan BİLSEM Kimya Öğretmeni Ebru Karadağ Uzman, Biyoloji Öğretmeni Selahattin Özbucak ile öğrenciler Filiz Pekoktay, Sıla Sakallıoğlu, Alptekin Arısoy ve İrem Özbucak elde ettikleri başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Öte yandan Psikoloji öğretmeni Makbule Ebru Deniz ile öğrenciler Mehmet Efe Deniz ve Eylül Bahadır da teşvik ödülü kazanan isimler oldu. 
Birincilik getiren projenin danışman öğretmeni Ebru Karadağ Uzman, elde ettikleri cam seramik kaplarla sütlerin daha sağlıklı koşullarda daha uzun süre saklanabildiğini söyleyerek, “Gündelik hayatta sütler, plastik ve cam kaplarda saklanıyor. Plastik kaplarda saklamanın sağlıksız olduğu biliniyor. Biz cam kaplarda sütlerin raf ömrünü uzatmadığını, sadece anti bakteriyel açıdan daha sağlıklı olduğunu fark ettik. Bu proje ile eski çağlardan beri kullanılan seramik kapları tekrar günlük hayatımıza kazandırmak istedik. Daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz seramik kapların içerisini midye kabukları ile kaplayarak, sağlıklı ve daha uzun ömürlü olacağını düşündüğümüz saklama kaplarını üretmeyi hedefledik. Yaptığımız çalışmanın sütlerin raf ömrünü uzattığını tespit etmiş olduk. Bu sayede atık olan midye kabukları hem seramik sanayiinde değer kazanacak hem de besinlerin raf ömrünü uzatmaya yönelik farklı bir yöntem geliştirilmiş olacak” dedi. 
Biyoloji Öğretmeni Selahattin Özbucak ise üçüncü olan projenin tarım sektörüne katkı sunacağını kaydederek, “Uzun vadeli bir çalışma sonucu bizlere Türkiye üçüncülüğü getirdi. Bu çalışma sürecinde öğrencilerimle uzun çalışma döneminde laboratuvarda farklı bitkiler yetiştirerek elde ettiğimiz ürünlerin etkisini gözlemledik. Solucan gübresinden harika ürünler elde ettik. Bu sayede solucan gübresinden tarım sektörü ve topraklarda organik dönüşüm sağlayarak toprak kimyasalını düzenleyecek bir ürün ortaya koymuş olduk” diye konuştu. 
 
15 BİN 273 PROJE BAŞVURUSU ALINDI
Lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanlarında düzenlenen yarışmaya bu yıl 3 bin 4 okul katıldı. 
23 bin 528 öğrencinin hazırladığı, 15 bin 273 proje başvurusunun alındığı yarışmada, bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı. 
Final yarışmasına ise bu yıl 49 ilde bulunan 172 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 216 projeden 11’i birincilik, 22’si ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı teşvik olmak üzere toplam 105 öğrenciödül aldı. 
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: BİLSEM, başarıya, doymuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı