BELGESİ OLAN ÇİFTÇİLER TARIM MARKETLERİNE KOŞUYOR

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 09:44 Bu haber 589 kez okundu
 
BELGESİ OLAN ÇİFTÇİLER TARIM MARKETLERİNE KOŞUYOR
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi olan çiftçiler tam kapanma günlerinde de tarım marketlerine giderek gübre, tohum, fide ve tarımsal ilaç gibi ihtiyaçlarını alabiliyor
Gündem Haberi
BELGESİ OLAN ÇİFTÇİLER TARIM MARKETLERİNE KOŞUYOR

Ordu'da çiftçiler 17 günlük tam kapanma öncesi yasaklardan muaf belgelerini alabilmek için ziraat odaları önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu. Tam kapanma süresince tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç tohum, fide, gübre ve benzer ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve buralarda çalışan kişiler de kısıtlamadan muaf olduğu açıklanmıştı. Durum böyle olunca ÇKS belgesi olan çiftçiler tarım marketlerine gelerek buradan ihtiyaç duydukları gübre, tohum, fide ve tarımsal ilaçları alabiliyor. 

ÇİFTÇİLERİN GÖREV BELGESİ ALMASINA GEREK YOK

İçişleri Bakanlığınca, 'tam kapanma' döneminde 'çiftçi kayıt sistemi belgesi' veya 'çiftçi belgesi'ni ibraz eden çiftçilerin, ayrıca e-başvuru sistemi üzerinden 'çalışma izni görev belgesi' almalarına gerek olmadığı bildirildi. Tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırıldı. Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan 'çiftçi kayıt sistemi belgesi' veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan 'çiftçi belgesini' ibraz ederek ortaya koyan çiftçilerimizin ayrıca e-başvuru sistemi üzerinden 'çalışma izni görev belgesi' almalarına gerek bulunmamakta. Çiftçilerin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan 'çiftçi kayıt sistemi belgesi' veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan 'çiftçi belgesini' ibraz etmek, tarımsal üretim faaliyetleri kapsamında kalmak ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başkaca bir belge sunmalarına gerek kalmayacak.
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BELGESİ, OLAN, ÇİFTÇİLER, TARIM, MARKETLERİNE, KOŞUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı