BAYRAMDA REHAVETE KAPILMAYALIM
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 08:53 Bu haber 2259 kez okundu
 
BAYRAMDA REHAVETE KAPILMAYALIM
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; ''Kurban Bayramı'na kısa bir süre kaldı. Vatandaşlarımızdan ricamız, bayram boyunca rehavete kapılmadan maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uymalarıdır'' dedi
Sağlık Haberi
BAYRAMDA REHAVETE KAPILMAYALIM

Kurban kesme ibadetinin gerçekleştirildiği ve İslam alemi açısından büyük önem taşıyan Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. 1 Temmuz itibarıyla tüm kısıtlamaların kaldırıldığı Türkiye'de Kurban Bayramı'nda ek tedbirlerin alınacağı iddiası uzun süredir gündemde. 3 ilde Delta Plus varyantının görülmesi sonrasında gözler yeniden bu iddiaya çevrildi, merak edilen konuya yanıt Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca, bayramda ekstra bir tedbirin alınmayacağını ifade etti. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun ise, Kurban Bayramı boyunca rehavete kapılmamak gerektiğinin altını çizdi. Bayramda alınması gereken tedbirlere de değinen Başkan Coşkun, şu ifadelere yer verdi; ''Bayramlaşma asla kapalı ortamlarda yapılmamalı.
Bayramlaşma açık dış ortamda, arada 2 metre mesafe bulunacak şekilde ve yakın temas olmadan karşılıklı selamlaşma ile yapılmalıdır.
Aile büyüklerinin eksik olan aşıları ise bir an önce yaptırılmalıdır. Maske takılması en çok da bayram gibi kalabalıkların bir araya toplandığı ortamlarda hem de çift maske olarak uygulanmalıdır. El ve yüz hijyenine en çok bayramda dikkat edilmelidir. Toplu taşıma araçlarıyla seyahatlerde kurallara azami ölçüde uyulmalı, vatandaşlar da bu konuda kendi sağlıklarını koruma içgüdüsü ile hareket etmelidirler'' dedi. 
 
''Bayram öncesi hedef yüzde 70''
Bayramda bir hareketlilik olacağını biliyoruz; bayram öncesi aşılanması gereken 18 yaş üzeri vatandaşımızın yüzde 70'ine erişebilir olup, aşılayalım istiyoruz diyen Coşkun; ''Bu nedenle sağlık bakanlığımız illeri sınıfladı. Yüzde 75'in üzeri mavi, yüzde 65'in üzeri sarı, yüzde 55'in üzeri turuncu, yüzde 55'in altındakiler ise kırmızı şeklinde. Bütün iller nüfusuna göre nerede olduğunu görecek. Herkesin, ilinde toplumsal bağışıklığın oluşup oluşmadığını görebilir ve biliyor olması gerekiyor. Diğer illerle kıyaslayarak herkesin bu dönemde üzerine düşeni yapması gerekiyor'' dedi. 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BAYRAMDA, REHAVETE, KAPILMAYALIM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı