BAŞKAN YILDIRIM SMA TARAMA PROGRAMININ İŞLEYİŞİNİ ANLATTI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
27 Aralık 2021 - Pazartesi 10:10 Bu haber 906 kez okundu
 
BAŞKAN YILDIRIM SMA TARAMA PROGRAMININ İŞLEYİŞİNİ ANLATTI
Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, SMA hastalığının önlenmesi amacıyla uygulamaya konulan tarama programının işleyişi hakkında, "Önce erkek adaylardan bu tahlili alarak tarama testine göndereceğiz. Eğer aldığımız ilk kanda bir taşıyıcılık şüphesi söz konusu olursa eşini de davet ederek ondan da tekrar tarama testi alacağız'' dedi.
Sağlık Haberi
BAŞKAN YILDIRIM SMA TARAMA PROGRAMININ İŞLEYİŞİNİ ANLATTI

SMA hastalığının önlenmesine yönelik tarama programının nasıl işleyeceğini anlatan Yıldırım, ''Toplum tarafından bilinen ismiyle SMA, omurilikte bulunan sinirleri etkileyen ve hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. Bu kas hastalığının genetik tahlillerle tanısı konulabiliyor. Biz de ülkemizde bu genetik tahlillerle beraber bu tanıyı koymaya başlayacağız. Bakanlığımızın aldığı yeni kararla beraber artık sahada evlilik öncesi bu tarama testine başlayacağız. SMA, tıpta çok nadir gözükmesine rağmen toplum tarafından yapılan yardım kampanyaları nedeniyle bilinirliği bir hayli yüksek. Tedavisi günümüz şartlarında pek mümkün değil ancak gen tedavisi olarak adlandırılan ve bir hayli yüksek meblağlar ödenmesi gereken yurt dışında çeşitli tedavi denemeleri mevcut. Tam da bu sebeplerle Sağlık Bakanlığı ücretsiz tarama program başlattı'' dedi.
 
''Sürecin işleyişi nasıl olacak?''
Başkan Yıldırım; ''Aile hekimliklerine evlilik için başvuran çiftlerden zaten bizler halihazırda, gerek çeşitli hastalıkların tespiti açısından gerek taranması açısından kan tahlilleri alıyorduk. Şimdi ise bunlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Süreç ise kısaca şöyle işleyecek; Çiftler aile hekimine başvuracak. İlk başta erkek adaylardan bu tahlili alarak tarama testine göndereceğiz. Eğer aldığımız ilk kanda bir taşıyıcılık şüphesi söz konusu olursa eşini de davet ederek ondan da tekrar tarama testi alacağız. Bu sonuçlara göre ise gerekli yönlendirmeleri yapacağız. Eğer eşte de taşıyıcılık pozitif ya da şüpheli çıkarsa genetik danışmanlık ve doğrulama için yönlendiriyoruz. Ama kadın adaylarda bu sonuç negatif çıkarsa takipten çıkartıyoruz. Burada yönlendirme yapılabilmesi için her iki adayın da pozitif çıkması lazım. Otozomal resesif geçişli bir hastalık. Bu sebepten dolayı genetik danışmanlığa ve doğrulamaya yönlendirebilmemiz için her iki adayın da pozitif sonuçla gelmesi gerekiyor'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: BAŞKAN, YILDIRIM, SMA, TARAMA, PROGRAMININ, İŞLEYİŞİNİ, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı